Trwa ładowanie...

Polskie browary dostępne dla turystów. Gdzie zwiedzać fabryki piwa?

Browary to miejsca, w których na co dzień produkuje się złocisty trunek. Część z nich otwiera swoje bramy przed smakoszami oraz abstynentami zainteresowanymi poznaniem procesu przygotowywania piwa. Sprawdzamy, gdzie zwiedzimy takie fabryki w Polsce i jakie atrakcje czekają w nich na turystów.

Podpowiadamy, gdzie w Polsce można zwiedzać fabryki piwa Podpowiadamy, gdzie w Polsce można zwiedzać fabryki piwa Źródło: Adobe Stock
d3nj62y
d3nj62y

Polska słynie z bogatej historii piwowarstwa. "Ma jednak naród polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody; po polsku piwem znany. Ale nie ma żaden lepszego dla pokrzepienia ciała. Jest nie tylko rozkoszą mieszkańców, lecz i cudzoziemców" - pisał w XV wieku Jan Długosz, polski historyk i kronikarz.

Fabryki piwa w Polsce

Współcześnie na polskim rynku działa ponad 280 warzelni komercyjnych. Do największych grup piwowarskich należą: Carlsberg, Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec i Van Pur. Oprócz nich funkcjonuje wiele mniejszych browarów prowadzonych od lat przez kolejne pokolenia mistrzów piwowarstwa.

Z pewnością żaden z nich nie chce zdradzić własnej recepty na wyjątkowy smak złotego napoju. Ale trochę tajemnic uda nam się odkryć, gdy legalnie wkroczymy na teren browarów. Jedne mieszczą się w zabytkowych budynkach, a inne zachwycają nowoczesną architekturą.

d3nj62y

Browar Zamkowy w Cieszynie

Niektóre browary to prawdziwe perełki architektoniczne. Niewątpliwie należy do nich Browar Zamkowy w Cieszynie. Działa nieprzerwanie od 1846 roku, ale początki warzenia piwa na tych terenach sięgają XIII wieku. Budowę browaru zlecił arcyksiążę austriacki Karol Ludwik Habsburg.

Browar Zamkowy w Cieszynie Adobe Stock
Browar Zamkowy w Cieszynie Źródło: Adobe Stock

Oprócz możliwości spróbowania miejscowego trunku, mamy też szansę zobaczenia na żywo procesu warzenia piwa oraz odwiedzenia wnętrz wspaniałego zabytku techniki. Zobaczymy tam m.in. stary młyn do słodu, warzelnię, leżakownię, linię produkcyjną, salę z wystawą dotyczącą historii browaru i piwowarstwa na Śląsku Cieszyńskim, a także inne ciekawe pomieszczenia.

Cena biletu wstępu do Browaru Zamkowego w Cieszynie to 35 zł za osobę. Niepełnoletni mogą zwiedzać browar tylko pod opieką dorosłych. Spacer po zakładzie odbywa się w towarzystwie przewodnika opowiadającego wiele ciekawostek. Trwa około 1 godz. 15 min. Warto wcześniej dokonać rezerwacji wejściówek, ponieważ trasa turystyczna jest dostępna tylko w ściśle określonych dniach i godzinach, które zmieniają się w zależności od sezonu.

d3nj62y

Browar Stu Mostów we Wrocławiu

Znacznie młodszy od cieszyńskiego browaru jest Browar Stu Mostów we Wrocławiu. Założono go bowiem w 2014 roku. Nazwa piwnego zakładu nie jest przypadkowa. Nawiązuje do jednej z największych atrakcji stolicy Dolnego Śląska, czyli licznych mostów nad Odrą i jej dopływami.

Według informacji zawartych na stronie internetowej wrocławskiego browaru warzy się tam nawet do 500 tys. litrów piwa rocznie.

Browar Stu Mostów we Wrocławiu Adobe Stock
Browar Stu Mostów we Wrocławiu Źródło: Adobe Stock, fot: sopotnicki

Chcąc z bliska przyjrzeć się najważniejszym etapom produkcji złotego napoju, warto wybrać się na małą wycieczkę. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się m.in. czym różni się rzemieślnicza (kraftowa) produkcja od przemysłowej, a także zobaczyć nowoczesną warzelnię BrauKon. Godzinny spacer kończy się długo wyczekiwaną degustacją trunku.

d3nj62y

Bilet wstępu do Browaru Stu Mostów we Wrocławiu kosztuje 35 zł. Oprowadzanie odbywa się o godz. 14:00 i 15:30 w soboty oraz o godz. 15:00 i 16:30 w niedziele. Warto dokonać wcześniej rezerwacji, by uniknąć kolejek.

Inne browary w Polsce udostępnione do zwiedzania

Na terenie całej Polski znajdziemy wiele browarów czekających na turystów. Oprócz wyżej wymienionych taką ofertę mają np. Browar Zwierzyniec, Browar Szreniawa czy Browar Ciechan.

d3nj62y

Do ciekawostek należy Browar CzenstochoviA Hotel&Spa w Częstochowie. Nocleg w miejscu - gdzie na co dzień wytwarza się piwo - a także relaks w piwnym SPA to niecodzienne przeżycie.

Chorwacja wchodzi do strefy euro. Czy ceny wzrosną?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nj62y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nj62y