Trwa ładowanie...
d2y9qav

Niezwykłe odkrycie w Egipcie

17 mumii odkryli archeolodzy w liczącym co najmniej 1700 lat podziemnym grobowcu w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie. Kilka z nich jest w stanie nietkniętym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezwykłe odkrycie w Egipcie
(Youtube.com)
d2y9qav

Mumie znajdowały się w długim na trzy kilometry podziemnym grobowcu, gdzie znaleziono też sarkofagi wykonane z kamienia i gliny, a także starożytne inskrypcje oraz groby zwierząt.

Grobowiec, znany naukowcom od 1931 roku, ale w znacznej mierze niezbadany, znajduje się nieopodal stolicy prowincji, miasta Al-Minja, ok. 260 km na południe od Kairu. Dotychczas region ten był znany głównie jako starożytne miejsce pochówku zwierząt.

Chalid el-Anani, szef egipskiego ministerstwa ds. zabytków starożytności podkreślił, że z uwagi na początkową fazę prowadzonych w grobowcu badań jest prawdopodobne, iż odnalezione zostaną kolejne mumie.

d2y9qav

Ze wstępnych danych wynika, że grobowiec pochodzi z okresu hellenistycznego (IV-I w. p.n.e.) lub rzymskiego (I w. p.n.e.-IV w. n.e.) w historii Egiptu.

Odkrycia dokonano w czasie, gdy Egipt stara się ożywić krajową branżę turystyczną, która mocno ucierpiała na skutek politycznych zawirowań w tym kraju, zapoczątkowanych w 2011 roku przez wydarzenia tzw. arabskiej wiosny.

d2y9qav

Podziel się opinią

Share

d2y9qav

d2y9qav