Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Gdańsku. "Został wysadzony w powietrze 1 września 1939 r."

W trakcie prac budowanego tzw. bajpasu kartuskiego w Gdańsku natrafiono na ruiny przyczółków przedwojennego wiaduktu. O sprawie poinformowany został Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W sąsiedztwie budowy nowego wiaduktu wykonawca odsłonił  ruiny przyczółków dawnego, przedwojennego wiaduktuW sąsiedztwie budowy nowego wiaduktu wykonawca odsłonił ruiny przyczółków dawnego, przedwojennego wiaduktuŹródło: Pomorska Kolej Metropolitalna
d2ru4z7
d2ru4z7

W sąsiedztwie budowanego w Gdańsku wiaduktu drogowego WD 5 wykonawca odsłonił ruiny przyczółków dawnego, przedwojennego wiaduktu, który istniał w tym miejscu 100 lat temu. Pomorska Kolej Metropolitalna poinformowała o tym na Facebooku.

Niezwykłe znalezisko w Gdańsku

Jak dowiadujemy się z posta, wiadukt został wysadzony w powietrze 1 września 1939 r. przez wycofujących się z Kokoszek polskich celników. "Dzięki temu zablokowana została możliwość wyjazdu ewentualnych niemieckich pociągów z Gdańska w kierunku ziem polskich" - piszą pracownicy PKM.

Ruiny znajdują się kilkadziesiąt metrów od budowanego wiaduktu łączącego ulice Osiedlową i Dojazdową na gdańskim osiedlu Karczemki.

O znalezisku powiadomiony został Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego przedstawiciel był już na miejscu, ale nie wydał jeszcze zaleceń, co do postępowania w sprawie znaleziska.

d2ru4z7

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Co ważne, pozostałości po starych przyczółkach nie kolidują z budową nowego wiaduktu, bo znajdują się kilkadziesiąt metrów dalej. - W zależności od wydanej decyzji konserwatora, pozostałości po przyczółkach albo zasypiemy i ustawimy tablicę pamiątkową, bądź zabezpieczymy je i będą wystawały z nasypu kolejowego - powiedział PAP rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Tomasz Konopacki.

Jak przypominają pracownicy PKM, wszystkie historyczne wiadukty dawnej Kolei Kokoszkowskiej, które - za zgodą konserwatora zabytków - trzeba było wyburzyć w trakcie budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2013 r., zostały zeskanowane specjalistycznym skanerem 3D przez Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku.

d2ru4z7

"Tak dokładna dokumentacja pozwoliła następnie na stworzenie trójwymiarowych animacji każdego z historycznych już obiektów" - czytamy w poście na FB.

Bajpas kartuski

Bajpas kartuski to kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Kokoszki i Starą Piłę. Powstaje ona w związku z przygotowywaną przez PKP PLK elektryfikacją i budową drugiego toru linii Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz.

Prace przy bajpasie kartuskim składają się z dwóch części: modernizacji ok. 15 km istniejącej linii Gdańsk Kokoszki-Stara Piła-Żukowo-Glincz oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk Kiełpinek-Gdańsk Kokoszki.

d2ru4z7

Bajpas kartuski ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Źródło: PKM/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ru4z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ru4z7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj