Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Nowa atrakcja Turcji. Kominy wróżek w dolinie Narman będą hitem?

Niezwykłe formacje skalne o bajkowej nazwie znajdują się na wschodzie kraju. Natura kształtowała je przez miliony lat. Teraz dostępne są także dla turystów odwiedzających Turcję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezwykłe formacje skalne czekają na turystów
Niezwykłe formacje skalne czekają na turystów (Shutterstock.com)

Krajobraz w prowincji Erzurum przypomina słynną Kapadocję, krainę grzybów skalnych i tufowych stożków przez wielu uznawaną za największą atrakcję kraju. Formacje w dolinie Narman charakteryzują się niezwykłymi kształtami oraz żywym kolorem.

W przeciwieństwie do wspomnianej Kapadocji, nie znajdziemy tu hoteli wykłutych w skałach, a zakątkowi daleko do masowej turystyki. Wkrótce może się to jednak zmienić. Miejsce właśnie otworzyło się na turystów. Eksperci przewidują, że „kominy wróżek” mogą przyciągnąć nawet 6 milionów odwiedzających rocznie.

Według lokalnych legend formacje to kominy znajdujących się pod ziemią domów wróżek. Naukowcy tłumaczą powstanie stożków erupcjami wulkanicznymi sprzed milionów lat. Pokrywająca ziemię warstwa popiołu doprowadziła z czasem do powstania miękkiej skały. Proces erozji wyczarował w niej widoczne dziś cuda.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Od 2012 roku zakątek czeka na wpis na listę UNESCO. Przez ostatnie lata pracowano nad przekształceniem terenu w geopark. Jak informuje Lonely Planet, władze liczą, że nowa infrastruktura sprawi, że „kominy wróżek” w końcu trafią na prestiżową listę, co z kolei pomoże w promocji regionu. Turcy mają nadzieję, że dzięki temu turystyka w regionie znów odżyje. Turyści przyjeżdżali tu ostatnio rzadziej ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem.

Niezwykły zabytek wrócił do Turcji. Zobacz wideo!

Podziel się opinią

Share
Slot