Trwa ładowanie...

Nowa atrakcja Turcji. Kominy wróżek w dolinie Narman będą hitem?

Niezwykłe formacje skalne o bajkowej nazwie znajdują się na wschodzie kraju. Natura kształtowała je przez miliony lat. Teraz dostępne są także dla turystów odwiedzających Turcję.

Nowa atrakcja Turcji. Kominy wróżek w dolinie Narman będą hitem?Źródło: Shutterstock.com
d1cbgbf

Krajobraz w prowincji Erzurum przypomina słynną Kapadocję, krainę grzybów skalnych i tufowych stożków przez wielu uznawaną za największą atrakcję kraju. Formacje w dolinie Narman charakteryzują się niezwykłymi kształtami oraz żywym kolorem.

W przeciwieństwie do wspomnianej Kapadocji, nie znajdziemy tu hoteli wykłutych w skałach, a zakątkowi daleko do masowej turystyki. Wkrótce może się to jednak zmienić. Miejsce właśnie otworzyło się na turystów. Eksperci przewidują, że „kominy wróżek” mogą przyciągnąć nawet 6 milionów odwiedzających rocznie.

Według lokalnych legend formacje to kominy znajdujących się pod ziemią domów wróżek. Naukowcy tłumaczą powstanie stożków erupcjami wulkanicznymi sprzed milionów lat. Pokrywająca ziemię warstwa popiołu doprowadziła z czasem do powstania miękkiej skały. Proces erozji wyczarował w niej widoczne dziś cuda.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Od 2012 roku zakątek czeka na wpis na listę UNESCO. Przez ostatnie lata pracowano nad przekształceniem terenu w geopark. Jak informuje Lonely Planet, władze liczą, że nowa infrastruktura sprawi, że „kominy wróżek” w końcu trafią na prestiżową listę, co z kolei pomoże w promocji regionu. Turcy mają nadzieję, że dzięki temu turystyka w regionie znów odżyje. Turyści przyjeżdżali tu ostatnio rzadziej ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem.

Niezwykły zabytek wrócił do Turcji. Zobacz wideo!

d1cbgbf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cbgbf