Trwa ładowanie...

Nowa wyspa wynurzyła się z wód morza. Czy przetrwa uderzenia fal?

W Japonii pojawiła się nowa wyspa, powstała w wyniku erupcji podmorskiego wulkanu - podał w czwartek brytyjski dziennik "Guardian". Skrawek lądu o średnicy 100 m uformował się w pobliżu wyspy Iwoto, w grupie wysp Ogasawara, które również są pochodzenia wulkanicznego.

Z wód oceanu wynurzyła się nowa wyspa (zdjęcie poglądowe)Z wód oceanu wynurzyła się nowa wyspa (zdjęcie poglądowe)Źródło: Adobe Stock
d3m143h
d3m143h

Powstanie wyspy śledził prof. Fukashi Maeno z Instytutu Badań nad Trzęsieniami Ziemi na Uniwersytecie w Tokio.

- Kłęby dymu i popiołu o wysokości ponad 50 m powiększały się z każdą minutą podczas erupcji pod koniec października - opowiadał naukowiec agencji Kyodo. - W powietrzu przelatywały kawałki skał, a w morzu pływały smugi brązowego pumeksu.

Prof. Maeno potwierdził, że nowa wyspa powstała w wyniku tzw. erupcji freatomagmatycznej - wybuchu wulkanu wynikającego z interakcji pomiędzy magmą i wodą. Jej wyłonienie się potwierdza, że obszar w rejonie wyspy Iwoto znów stał się terenem takiej aktywności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Za granicą ciągle pytają go o Polskę. "To był temat numer jeden"

Wyspa może zmieniać kształt, może się powiększyć

Nowa wyspa może się powiększyć i zmienić kształt, jeśli erupcje się powtórzą. Równie dobrze może się jednak zdarzyć, że zniknie pod wpływem fal i prądów morskich. W tym samym rejonie w latach 1904, 1914 i 1986 pojawiały się wyspy, ale wszystkie uległy erozji: kawałki skały i popiół, z których powstały, nie przetrwały ciągłych uderzeń fal.

d3m143h

Inna nowa wyspa powstała w 2021 r. koło Iwoto, około 1200 km na południe od Tokio.

Pojawiają się i znikają

Japonia zyskuje nowe wyspy, ale też traci już istniejące. Około 2018 r. niezauważenie zniknęła niezamieszkana wyspa Esanbe Hanakita Kojima, która leżała 500 m na wschód od wybrzeży Hokkaido. Jej zniknięcie odkrył pisarz Hiroshi Shimizu, autor książki o japońskich "ukrytych wyspach", gdy udał się w ten rejon, aby szukać inspiracji do kolejnej części książki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m143h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m143h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj