Od lat 80. był uśpiony. Podwodny wulkan się obudził
W Japonii doszło do wybuchu podwodnego wulkanu, który był uśpiony od niemal 40 lat. NASA podzieliła się zdjęciem erupcji, opisując je dowcipnie "Kaitoku mówi cześć".
Wulkan Kaitoku znajduje się na terenie japońskiego archipelagu Ogasawara, leżącego około 1000 km na południe od Tokio.
Wybuch podwodnego wulkanu w Japonii
Położona na północ od wyspy Iwo Jima, podwodna góra zlokalizowana jest ok. 100 metrów pod powierzchnią wody. Z trzech podwodnych szczytów wulkanicznych aktywny jest tylko ten wysunięty na wschód.
Jak podaje NASA, oznaki przebudzenia naukowcy zaobserwowali już w sierpniu 2022 roku, co potwierdziła japońska straż przybrzeżna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Odwiedziła 37 włoskich miast. "Nie wyobrażałam sobie, że można tak żyć”
Aktywność rozpoczęła się w grudniu 2022 roku i trwała do nowego roku, gdy 3 stycznia udało się uchwycić wybuch.
Ostatnia potwierdzona erupcja Kaitoku miała miejsce w marcu 1984 roku, chociaż Global Volcanism Program donosi również o możliwych erupcjach w grudniu 1984 roku i czerwcu 1986 roku Zapisy historyczne wskazują, że Kaitoku również prawdopodobnie wybuchł w 1543 roku.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Podwodne wulkany - 80 proc. aktywności erupcyjnej
Kaitoku to tylko jeden z wielu podwodnych wulkanów na Ziemi - podkreśla NASA. Według niektórych szacunków na naszej planecie znajduje się ich aż 25 milionów, chociaż zdecydowana większość jest nieaktywna. Z kolei te aktywne stanowią dużą część całkowitej aktywności wulkanicznej na naszej planecie - geolodzy szacują, że jest to nawet 80 proc.
Jedna z najbardziej znaczących erupcji podwodnych w najnowszej historii miała miejsce rok temu na wyspie Hunga Tonga. Potężna erupcja podwodnego wulkanu o tej samej nazwie 15 stycznia 2022 r. miała taką siłę, że zniszczyła części pobliskich wysp i wypchnęła do stratosfery duże ilości gazu wulkanicznego i cząstek. Obserwacje satelitarne wskazują, że materiał z erupcji nadal krąży w stratosferze rok później.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku dotarła na... Kasprowy Wierch.
Źródło: NASA