Nowe lotnisko w Europie. Będziemy lądować w turystycznym raju
Świetne wieści dla fanów włoskich wakacji. Po remoncie, kosztującym 500 mln euro, czyli ponad 2 mld zł, latem 2024 r. ma zostać otwarte lotnisko w Salerno. W przeszłości obsługiwało tylko loty czarterowe, a teraz mogą tu lądować m.in. tanie linie lotnicze. To nie lada gratka, bo znajduje się ono obok jednej z największych włoskich perełek.
Lotnisko w Salerno, które do tej pory obsługiwało jedynie loty czarterowe, będzie miało nowy terminal. Na całą inwestycję wydano ponad pół miliarda euro, czyli ponad 2 mld zł.
Nowe lotnisko we Włoszech
Salerno to brama do popularnego Wybrzeża Amalfi. Do tej pory, żeby się tam dostać, trzeba było lecieć do Neapolu.
Pierwsze połączenia z lotniska w Salerno mają ruszyć latem 2024 r. Przedstawiciel władz regionu Kampania, Vincenzo De Luca, wyjaśnił, że "ponad pół miliarda euro" wydano m.in. na rozbudowę metra w Salerno do lotniska (9 km).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polka na Sycylii zdradza, ile wydaje się na życie na włoskiej wyspie
Zainwestowano także w rozwój sieci drogowej, wydłużono pas startowy i stworzono nowy parking dla pasażerów. Zapewniono, że lotnisko wyposażone będzie w najnowocześniejsze systemy.
Czytaj także: Najdroższe miasta Włoch. Mapa wakacyjnych podwyżek
Oczekuje się, że po pierwszych trzech latach nowy terminal obsłuży ostatecznie trzy miliony gości. W ten sposób odciąży pobliskie lotnisko w Neapolu, minimalizując opóźnienia.
Nie ujawniono jeszcze, które linie lotnicze będą latać na lotnisko, ale nieoficjalnie wymienia się m.in. Ryanaira.
Wybrzeże Amalfitańskie - włoska perełka
Wybrzeże Amalfitańskie, czyli Costiera Amalfitana, to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Włoch. Wpisany na listę dziedzictwa UNESCO region rozciąga się po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego, od miejscowości Positano na zachodzie do Vietri sul Mare na wschodzie. Co roku przyciąga miliony turystów.
Czytaj także: Wideo z Wenecji obiegło sieć. "Co za idioci"
Górzysty obszar oferuje przepiękne widoki - domy zostały zbudowane kaskadowo na stromych zboczach, więc miasteczka Costiera Amalfitana wydają się być przyklejone do skalistych klifów. W regionie można zobaczyć 13 miejscowości, nazywanych "13 perłami Wybrzeża Amalfi".
Prawdziwa wizytówka to Positano. Kolorowe domy położone na stromych skałach zachwycają widziane zarówno z daleka, jak i bliska. Jeśli zdecydujemy się na odkrywanie wąskich uliczek Positano, musimy się jednak przygotować na ogromną liczbę schodów i podejść. Spacer zdecydowanie się jednak opłaca - w wyższych partiach nie ma tłumów, a widoki wynagrodzą nam trudy wędrówki.
Na Wybrzeżu Amalfitańskim nie można także ominąć miejscowości Ravello, której historia sięga aż V wieku n.e. Sam spacer po jej ulicach to wspaniała przygoda, ale obowiązkowym punktem jest wizyta w dwóch willach. Pierwszą z nich jest Villa Rufolo, znajdująca się w historycznym centrum Ravello.
Jej historia sięga aż XIII wieku. Widok z tutejszych tarasów - na ogrody i Zatokę Salerno należy do najsłynniejszych we Włoszech. Drugi obiekt to Villa Cimbrone - jej wspaniały taras na zboczu klifu ozdobiono posągami, które kontrastują z błękitem morza.
Miasto Amalfi, od którego wzięła się nazwa wybrzeża, może pochwalić się długą i fascynującą historią. Było stolicą Republiki Amalfi, która miała dużą władzę w basenie Morza Śródziemnego między 839 a 1200 rokiem. W latach 20. i 30. XX wieku miejscowość była ulubionym miejscem wypoczynku głównie brytyjskiej arystokracji. Koniecznie trzeba tu zobaczyć katedrę z XI wieku oraz klasztor kapucynów.
Na Wybrzeżu Amalfitańskim warto także wybrać się do miejscowości Furore. Tutejsza plaża jest tak położona, że przypomina fiord.