Trwa ładowanie...
d493pu5

Nowe paszporty na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wciąż trzeba poczekać

1 stycznia 2018 w ręce Polaków miały trafić nowe paszporty. Miały, ale wciąż nie trafiły. – Od pracownika urzędu paszportowego w Warszawie dowiedziałem się, że nowych dokumentów ciągle nie ma i nie wiadomo, kiedy będą – donosi czytelnik WP. A my sprawdzamy w MSWiA, czy szumnie zapowiadany projekt to ściema.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju
Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju (PAP, Fot: Adam Warżawa)
d493pu5

Nowe paszporty do obiegu miały trafić na początku roku w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości. "Dokumenty będę trudniejsze do sfałszowania, a ich strony ozdobią wizerunki graficzne nawiązujące do wydarzeń z 1918 r." – obiecywano.

Niestety mimo szumnych zapowiedzi dokumentów wciąż nie ma. – W rozmowie telefonicznej z pracownikiem urzędu paszportowego w Warszawie dowiedziałem się, że nowych paszportów ciągle nie ma i nie wiadomo, kiedy będą. Usłyszałem wręcz, że nieprędko albo nie pojawią się wcale! – zawiadamia nas czytelnik Mariusz.

MSWiA

Zaalarmowani tymi doniesieniami, zapytaliśmy MSWiA, jak wygląda sytuacja. – Wytworzenie paszportu obejmuje szereg skomplikowanych działań na różnym poziomie. Dotyczą one koordynacji wielu procesów: projektowania, technologicznego, w tym testów produkcji i personalizacji oraz działań prawnych, związanych m.in. z notyfikacją dokumentu poza granicami kraju. Obecnie trwają zaawansowane prace w obszarze technologicznym. Po zakończeniu fazy testów rozpocznie się procedura notyfikacji dokumentu paszportowego nowego wzoru, czyli powiadomienia innych państw o wprowadzeniu przez Polskę nowego wzoru paszportu – poinformował nas zespół prasowy MSWiA.

MSWiA

Konkretnej daty udostępnienia nowego wzoru dokumentu nie poznaliśmy. – Niebawem poinformujemy o tym wszystkie media. Nie możemy nikogo wyróżniać – twierdzi pracownik MSWiA. Pozostaje więc czekać.

Wszystkim, którzy planują wyrobienie nowego dokumentu, przypominamy, że wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą dokument można otrzymać za pośrednictwem konsulatu.

d493pu5

Podziel się opinią

Share

d493pu5

d493pu5