Trwa ładowanie...

Nowe życie byłego, nazistowskiego bunkra

Od ponad siedemdziesięciu lat, wśród wydm na zachodnim wybrzeżu Danii, stał jeden niepasujący element. Turystów i mieszkańców straszył największy w tym kraju bunkier, zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jednak betonowy olbrzym przeszedł ogromną metamorfozę i dziś pełni rolę muzeum.

Nowe życie byłego, nazistowskiego bunkraŹródło: Shutterstock.com
d1n0ny8
d1n0ny8

W otwarciu nowoczesnego Muzeum Tirpitz w pobliżu miasteczka Blavand wziął udział m.in. książę Fryderyk, duński następca tronu.
– Myślę, że osiągnęliśmy ogromny sukces i że w swoim czasie będziemy mieć tutaj tysiące odwiedzających z całej północnej Europy. Będą mogli tu przyjechać i dać się oczarować historii i prehistorii – ocenił książę Fryderyk Chrystian.

Zobacz, jak wygląda dawny, nazistowski bunkier:

Obiekt został zaprojektowany przez duńskiego architekta Bjarke Ingelsa, uważanego za jednego z czołowych twórców w tej branży. Wcześniej zaprojektował m.in. kompleks budynków w miejscu, gdzie wcześniej stało World Trade Center czy siedzibę koncernu Google.

Placówka prezentuje całą historię tego regionu. Od wczesnego średniowiecza aż po II wojnę światową, gdy powstał tu ogromny bunkier, będący częścią pasa umocnień III Rzeszy (tzw. Wał Atlantycki).

Bjarke Ingels Group
Źródło: Bjarke Ingels Group

Jeden z działów muzeum, o nazwie "Złote Zachodnie Wybrzeże", prezentuje największą kolekcję bursztynu w Europie. Inny opowiada osobiste historie siedmiu żołnierzy, którzy walczyli na tych terenach podczas wojny.

Bunkier miał stanowić podstawę obrony niemieckiej w przypadku inwazji wojsk alianckich na kontynent europejski. Cały wał, o długości 3862 km, ciągnął się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego – od Norwegii na północy, aż po Francję przy granicy z Hiszpanią.

d1n0ny8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n0ny8