Trwa ładowanie...

Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo. Cztery lwiątka zachwyciły prezydenta miasta

W gdańskim zoo urodziły się cztery lwy angolskie. Informacją na swoim oficjalnym profilu na Facebooku podzielił się Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. "Cudne, gdańskie lwie mordeczki", "ale słodziaki" - komentują internauci. Po kilku godzinach od informacji do ogrodu zoologicznego zaczęły zjeżdżać tłumy.

Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo. Cztery lwiątka zachwyciły prezydenta miastaŹródło: Gdański Ogród Zoologiczny
d2o2gdj
d2o2gdj

Trzy samce i jedna samica to potomstwo dumnego Arco i temperamentnej Tschibindy. - Lwy to od kilkuset lat niezmiennie rozpoznawalny symbol Gdańska, dlatego z wielką radością przyjąłem informację o narodzinach czterech nowych lwiątek w gdańskim zoo. Cieszę się, że lwia rodzina znalazła w naszym zoo sprzyjające warunki do powiększenia się i z niecierpliwością czekam na możliwość obejrzenia jej najmłodszych członków na wybiegu – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Cztery małe lwiątka urodziły się ponad miesiąc temu, ale oficjalne informacje na ten temat zoo podało dopiero dziś. Lwica Tschibinda dzielnie zniosła poród i bez problemu zaakceptowała młode, którymi się teraz samodzielnie opiekuje. Młode piją mleko matki, są oddzielone od stada, co gwarantuje bezpieczne dorastanie maluchów. - Każde narodziny to dobra wiadomość dla ogrodu zoologicznego – mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo. – Szczególnie w Gdańsku, gdzie lwy mają znakomite warunki do życia i rozrodu kolejne młode są wielką radością i sukcesem hodowlanym – dodaje Targowski.

Po kilku godzinach od podania informacji o nowych mieszkańcach, do gdańskiego zoo zaczęły zjeżdżać tłumy. My także pojechaliśmy, zobaczyć jak mają się lwiątka.

Gdańska rodzina lwów liczy już 10 osobników: pięć samców i pięć samic. Najmłodszy przychówek nie ma jeszcze imion, pozostałe lwy to: Arco, Aion (samce), Berghi, Tschibinda, Tola, Freja (samice).

d2o2gdj

Lew angolski (Panthera leo bleyenberghi) zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Podobnie jak inne podgatunki lwów, poluje głównie na duże zwierzęta, takie jak zebry, gnu, antylopy czy guźce. Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek.

Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni samica rodzi od 2 do 6 młodych. Potomstwo często jest karmione mlekiem, na przemian przez inne samice ze stada. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy. Długość życia: do 12 lat w naturze, do 25 lat w ogrodach zoologicznych.

d2o2gdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2gdj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj