Trwa ładowanie...

Nowy Sącz chce zrekonstruować zamek. W środku ma być sala weselna

Władze Nowego Sącza chcą odbudować zamek królewski. Właśnie pojawiła się koncepcja tego, jakby miał wyglądać. Wstępny projekt nie wszystkim przypadł do gustu, ale prezydent miasta podkreśla, że to dopiero koncepcja.

Ruiny zamku w Nowym Sączu Ruiny zamku w Nowym Sączu Źródło: Adobe Stock, fot: JDziedzic
d33s6ta
d33s6ta

Koncepcja odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu została przygotowana na podstawie wyników trzyletnich prac archeologicznych oraz wnikliwej kwerendy. Bryła budowli opiera się na planach z drugiej połowy XVIII, a elementy, co do których nie ma pewności jak wyglądały, uzupełniono konstrukcjami ze szkła. Do tego na dachu zaplanowano panele fotowoltaiczne.

We wnętrzu miałyby znaleźć się nie tylko informacja turystyczna oraz kawiarnia, ale również hotel i sala na wesela czy studniówki.

- Wiemy, że nasz odważny pomysł wywoła wiele kontrowersji, ale przypominam, że to na razie koncepcja - mówił podczas spotkania z mediami Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

Koncepcja nie wszystkim się podoba. "Fantazja jakaś jest w tym wszystkim"

Zdaniem włodarzy Nowego Sącza przygotowana przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego jest podobna do innych tego typu realizacji i powinna uzyskać wsparcie z Warszawy. Nieco innego zdania są były prezydent miasta oraz prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Koncepcja odbudowy zamku Materiały prasowe
Koncepcja odbudowy zamku Źródło: Materiały prasowe, fot: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego

- Odbudowa zamku musi być zlecona fachowcom. Co by było, jakby odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie zajmowali się urzędnicy jakieś miejskiej agencji, która nie jest powołana do tego zadania? Jednym się podoba taka szklarnia, innym tradycyjny zamek. Ta koncepcja jest kuriozalna - skomentował w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Jerzy Gwiżdż, były prezydent Nowego Sącza.

d33s6ta

- Po wszystkich renowacjach i odbudowach przedwojenny zamek sądecki do pięknych nie należał. Nikt na pewno do takiej bryły nie chciałby wracać [...] Ta zaproponowana koncepcja jest tak czymś nowoczesnym, że trudno ją komentować. Fantazja jakaś jest w tym wszystkim, ale nie ma co jeszcze panikować - powiedział Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ruiny zamku w Nowym Sączu

Zamek Królewski w Nowym Sączu został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350-1360. W 1945 roku żołnierze Batalionów Chłopskich wysadzili niemiecki skład amunicji zmagazynowanej na zamku i w efekcie zabytek uległ prawie całkowitemu zniszczeniu.

Do dzisiaj zachowały się resztki murów obwodowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska. Obecnie na terenie ruin zamku znajduje się park miejski.

d33s6ta

Źródło: "Gazeta Krakowska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje w Portugalii. Czy spotkasz tam wielu Polaków?

d33s6ta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33s6ta