Trwa ładowanie...
sarkofag

Nowy sarkofag w Czarnobylu. Teren strefy wykluczonej

Katastrofą w 1986 roku żył cały świat. Teraz za sprawą serialu HBO "Czarnobyl", turystyka w okolicach tytułowego miasta wzrosła o 30 proc. Obecnie króluje tam sarkofag i wszystko wygląda nieco inaczej.

Share
Nowy sarkofag w Czarnobylu. Teren strefy wykluczonej
Źródło: PAP/EPA
d2trxgh

Serial HBO "Czarnobyl" przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w ukraińskim mieście. Sukces produkcji spowodował wzrost liczby turystów chcących zobaczyć opuszczone tereny.

Sarkofag w Czarnobylu

Pierwszy sarkofag w Czarnobylu powstał w 1986 roku w rekordowym tempie pięciu miesięcy. Na początku pokryto go betonową powłoką, aby powstrzymać wydostający się materiał radioaktywny. 10 lat po katastrofie poziom promieniowania nadal był niebezpieczny.

d2trxgh

Dlatego postanowiono, że nad reaktorem wybudują drugi sarkofag. Budowę rozpoczęto w 2010 roku. Trwała ona 6 lat. Jednak została ukończona dopiero w grudniu 2018 roku.

Nowy sarkofag w Czarnobylu jest długi na 165 metrów i szeroki na 260. Wysoki na 110 metrów łuk mógłby zmieścić wewnątrz połowę Pałacu Kultury i Nauki. Masywna metalowa powłoka przykrywa 200 ton korium, 30 ton pyłu i 16 ton uranu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2trxgh

Podziel się opinią

Share
d2trxgh
d2trxgh