Trwa ładowanie...

Nowy sarkofag w Czarnobylu. Teren strefy wykluczonej

Katastrofą w 1986 roku żył cały świat. Teraz za sprawą serialu HBO "Czarnobyl", turystyka w okolicach tytułowego miasta wzrosła o 30 proc. Obecnie króluje tam sarkofag i wszystko wygląda nieco inaczej.

Nowy sarkofag w Czarnobylu. Teren strefy wykluczonejŹródło: PAP/EPA
d4dnb73
d4dnb73

Serial HBO "Czarnobyl" przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w ukraińskim mieście. Sukces produkcji spowodował wzrost liczby turystów chcących zobaczyć opuszczone tereny.

Sarkofag w Czarnobylu

Pierwszy sarkofag w Czarnobylu powstał w 1986 roku w rekordowym tempie pięciu miesięcy. Na początku pokryto go betonową powłoką, aby powstrzymać wydostający się materiał radioaktywny. 10 lat po katastrofie poziom promieniowania nadal był niebezpieczny.

Dlatego postanowiono, że nad reaktorem wybudują drugi sarkofag. Budowę rozpoczęto w 2010 roku. Trwała ona 6 lat. Jednak została ukończona dopiero w grudniu 2018 roku.

Nowy sarkofag w Czarnobylu jest długi na 165 metrów i szeroki na 260. Wysoki na 110 metrów łuk mógłby zmieścić wewnątrz połowę Pałacu Kultury i Nauki. Masywna metalowa powłoka przykrywa 200 ton korium, 30 ton pyłu i 16 ton uranu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4dnb73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dnb73

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj