Nowy wymiar wodnej turystyki i rekreacji. Jak zacząć przygodę z SUP?
SUP - czyli Stand Up Paddle cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, dlatego postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik, w którym dowiecie się nie tylko, jak dobrać deskę i wiosła, ale także poznacie ciekawe akcesoria. Dzięki nim będziecie mogli spędzić długie godziny na desce i odwiedzić ciekawe miejsca, które również wam podpowiemy.
13.07.2022 14:22
Podstawy
Żeby zacząć przygodę z wiosłowaniem na desce, trzeba oczywiście kupić deskę i wiosła, a więc podstawowy sprzęt. Deski dzielimy na twarde i pompowane, ale najczęściej wybierane są te drugie, co wynika z wygody transportowania ich. W przypadku konstrukcji twardych mamy styropianowy rdzeń, który jest otoczony warstwami włókna szklanego, żywicy epoksydowej, kevlaru, a czasem również włókna węglowego. Deski pompowane są wykonane w technologii drop-stitch. Po napompowaniu tysiące włókien zapewniają sztywność całej konstrukcji. Jednocześnie są one nieco wyższe od swoich twardych odpowiedników, co może powodować problemy przy większych falach.
Deski są wyposażone w płetwy (finy), od których zależy zwrotność i stabilność, ponieważ służą do przecinania fal. Tak oto na rufie możemy znaleźć jeden lub trzy finy. Ten drugi wariant doskonale sprawdzi się na falach. W przypadku desek dmuchanych finy są wykonane z gumy lub innych materiałów łączących sztywność z elastycznością. Warto również zaopatrzyć się w leash - czyli smycz, która w razie wpadnięcia do wody utrzyma deskę w pobliżu. Deska powinna być dobrana do wzrostu i wagi użytkownika. Dla osób dorosłych sugeruje się długość minimum 300 cm i wysokość ok. 15 cm. Ważna jest też wyporność, więc należy zwracać uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie.
Wiosła to kolejny ważny element układanki. Wiosło składa się z pióra, trzonu i uchwytu. Trzon może być wykonany z włókna węglowego, szklanego, aluminium lub kevlaru. Ten ostatni materiał uchodzi za lekki i trwały. Podobnie jest z włóknem węglowym, choć tutaj trzeba przygotować się na większy wydatek. Rozmiar pióra dobiera się do rodzaju aktywności. Zasada jest jednak taka, że im jest ono większe, tym większą prędkość można rozwinąć.
Akcesoria dodatkowe
Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. W przypadku pływania na SUP-ie z czasem może pojawić się myśl, że chcielibyście zacząć traktować tę aktywność jako coś więcej niż tylko relaks. Trzeba bowiem wiedzieć, że dzięki bogatej ofercie akcesoriów można śmiało zamienić to w formę turystyki. Żeby zapewnić sobie wygodę, warto kupić siedzisko oraz elastyczne sznurki do zamocowania torby z rzeczami. Wiele desek jest już odpowiednio przygotowanych do transportu bagażu. Tu oczywiście najlepiej wyposażyć się w torbę, która będzie wodoszczelna.
Na trudniejsze warunki lub po prostu dłuższe wyprawy możecie pokusić się o zakup deski z opcją zamontowania żagla. Na rynku jest też inne ciekawe i bardziej praktyczne rozwiązanie w postaci silników elektrycznych, które pomogą wam pozostać w ruchu, kiedy będziecie potrzebować przerwy. Oczywiście jako minus można tu wskazać ograniczenie wynikające z pojemności akumulatora. Dobrym pomysłem jest też zakup kotwicy, dzięki której możecie bezpiecznie zostawić deskę, jeżeli zdecydujecie się np. popływać na środku jeziora.
Gdzie pływać?
Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w jednym słowie - wszędzie. SUP sprawdzi się zarówno na jeziorze, jak i na rzece czy w morzu. Oczywiście każdy z tych rodzajów aktywności ma inną specyfikę, więc warto się odpowiednio przygotować pod kątem sprzętu i tężyzny fizycznej. Wśród polecanych miejsc wymienia się m.in. Zalew Zegrzyński, jezioro w Powidzu, Zatokę Pucką, Kanał Żerański, rzeki takie jak Okrzejka, Świder, Wkra czy nawet Warta. W sieci znajdziecie wiele propozycji ciekawych miejsc oraz oferty zorganizowanych wycieczek i spływów.