Trwa ładowanie...

Ocean Spokojny. Tutaj spływają wody z lodowców. Prawdziwy przyrodniczy fenomen

Ocean Spokojny ma intensywnie niebieską, nasyconą taflę wody. Natomiast jaśniejsza, czasami brązowawa woda pochodzi ze strumieni i rzek spływających z pobliskich lodowców. Ponieważ ta pierwsza, o wysokim stopniu zasolenia, ma znacznie większą gęstość niż woda lodowcowa (która dodatkowo zawiera dużo żelaza), w miejscu ich zetknięcia tworzy się "niewidzialna granica".

Ocean Spokojny. Tutaj spływają wody z lodowców. Prawdziwy przyrodniczy fenomenŹródło: Youtube.com, fot: Literate Videos
d482o1g
d482o1g

Patrząc na ten film, wręcz trudno uwierzyć, że w jego edycji nie maczał rąk żaden sprytny grafik. Na wideo możemy bowiem zobaczyć olbrzymie, różniące się kolorem połacie wody, które w miejscu spotkania sprawiają wrażenie, jakby wcale się ze sobą nie mieszały. To jednak zjawisko, które naprawdę możemy zaobserwować w przyrodzie. Gdzie dokładnie? W Zatoce Alaska – otwarta zatoce Oceanu Spokojnego, znajdującej się przy północno-zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej.
Intensywnie niebieska, nasycona tafla to woda Oceanu Spokojnego. Natomiast jaśniejsza, czasami brązowawa woda pochodzi ze strumieni i rzek spływających z pobliskich lodowców. Ponieważ ta pierwsza, o wysokim stopniu zasolenia, ma znacznie większą gęstość niż woda lodowcowa (która dodatkowo zawiera dużo żelaza), w miejscu ich zetknięcia tworzy się "niewidzialna granica". Ale to nieprawda, że wody zupełnie się ze sobą nie mieszają. Granica przesuwa się, pojawia i znika, nie jest zjawiskiem stałym. Fenomen ten został opisany przez naukowców z ekspedycji United States Geological Survey.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com, fot: informii

W opublikowanym wideo znajduje się informacja, że granica tych wód to miejsce spotkań Oceanów Spokojnego i Atlantyckiego. W wielu innych materiałach możemy znaleźć również "tezy", iż na filmie widać ujście Amazonki do morza lub tajemnicze miejsce na Oceanie Indyjskim. Zamiast powielać błędne informacje, sprawdziliśmy – żebyście, jeśli zapragniecie zobaczyć to zachwycające zjawisko, nie musieli błądzić po całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jaworzno. Polskie Malediwy

d482o1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d482o1g