Trwa ładowanie...

Odbudują zamek z Melsztyna. Gmina dostała pieniądze na dalszy remont

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało pieniądze na dalszy etap prac związanych z odbudową zamku. Po przeprowadzeniu badań archeologicznych, przygotowano dokumentację techniczną, potrzebną do podjęcia dalszych działań.

Share
Odbudują zamek z Melsztyna. Gmina dostała pieniądze na dalszy remont
Źródło: Facebook.com/ Zamki
d2fsw4z

W pierwszym etapie prac zabezpieczono ruiny budowli oraz fragmenty zamku, które pozostawały odsłonięte, zasypane i zarośnięte (np. wejście i schody). Częściowo zostały również odbudowane mury wieży zamkowej.

W 2018 r. samorząd gminy Zakliczyn otrzymał fundusze na te działania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie wyniosło ok 180 tys. zł (ok. 80% całości kosztów). Kwota, jaką gmina zainwestowała w odbudowę zamku wyniosła ok 40 tys. zł.

Gmina Zakliczyn otrzymała właśnie 290 tys. zł na kolejny etap odbudowy zabytku. Pieniądze mają zostać wykorzystane do dalszej odbudowy wieży zamkowej oraz do wykonania stropu nad parterem, gdzie planowane jest stworzenie sali wystawienniczo-ekspozycyjnej.

d2fsw4z

Zamek w Melsztynie po szeregu prac remontowych ma stać się atrakcją turystyczną oraz jednym punktów na szlaku zamków w Dolinie Dunajca. Na zamku odbywają się imprezy okolicznościowe, np. w czerwcu tego roku miała tam miejsce Biesiada Rycerska, podczas której prezentowane były dawne obrzędy i zwyczaje.

Źródło: Gosc.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Stobnicy się zamek należy". Budowa fortecy w Puszczy Noteckiej trwa

d2fsw4z

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fsw4z
d2fsw4z