Trwa ładowanie...

Stobrawski Park Krajobrazowy. Koszatka wróciła do lasów po stu latach

O prawdziwej sensacji przyrodniczej poinformowały Lasy Państwowe. Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego odkryto koszatkę, małego gryzonia należącego do popielicowatych. Leśnicy wraz z naukowcami podejmują działania, by chronić ten cenny gatunek.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

KoszatkaKoszatkaŹródło: Lasy Państwowe, fot: Grzegorz Hebda
d1y184l


Koszatka leśna to gatunek zasiedlający dojrzałe lasy liściaste i mieszane. Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych, ten gryzoń to prawdziwy śpioch, hibernujący czasem ponad 6 miesięcy. Bardzo niechętnie schodzi na ziemię, a większość życia spędza wysoko w koronach drzew.

To gatunek występujący w kraju jedynie w dzikich puszczach północno-wschodniej Polski oraz w niektórych lasach Sudetów. Jest gatunkiem chronionym, umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Jak mówią eksperci, to prawdziwy rarytas dla przyrodników.

d1y184l

Lasy Państwowe poinformowały, że odkrycia koszatki na terenie Nadleśnictwa Kluczbork dokonano na półmetku prowadzonych prac, które mają przybliżyć obraz rozmieszczenia ssaków pilchowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Podczas badań biolodzy z UO wykryli także innego gryzonia - wpisaną do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt - popielicę.

Koszatka - po raz pierwszy od stu lat w tym rejonie

Ostatnie stwierdzenie koszatki w województwie opolskim datowane jest na 100 lat wstecz, dlatego zaobserwowanie jej tam teraz uznano za sensację.

Prace badawcze prowadzone przez pracowników Instytutu Biologii, kieruje nimi dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego. Badacze współpracują z Nadleśnictwem Kluczbork oraz Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Prace potrwają do października.

d1y184l

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WPodróży: Niemcy Północne, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd cz. I

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1y184l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y184l
d1y184l