Ostrzeżenia i zamkniete szlaki w górach. Po słonecznej pogodzie nie ma już śladu

O tym, jak zmienna jest pogoda w górach mogli się przekonać turyści, którzy Wielkanoc postanowili spędzi w tym roku w Tatrach. Po bajecznej, wiosennej aurze nie ma już śladu. Są za to zamknięte szlaki i ostrzeżenia.

Szlaki w Tatrach zostały zamknięte
Szlaki w Tatrach zostały zamknięte
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Grzegorz Pakula
oprac. KASW

01.04.2024 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z powodu bardzo silnego wiatru Tatrzański Park Narodowy (TPN) wstrzymał w poniedziałek sprzedaż biletów na wszystkie szlaki i odradza wszelkich wyjść w Tatry. Pod naporem wiatru łamią się gałęzie i całe drzewa – ostrzegają władze parku.

Wstrzymana sprzedaż biletów

"Wstrzymujemy sprzedaż biletów na wszystkich punktach wejścia do TPN i odradzamy dziś wszelkie wyjścia w Tatry. W górach wieje bardzo silny i porywisty wiatr, który dzisiaj się wzmaga. Na szlakach łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia" – czytamy w komunikacie TPN.

Władze TPN zapewniają, że nie jest to primaaprilisowy żart. Wiejący na szczytach wiatr osiąga w porywach prędkość 130 km na godz. W partiach reglowych na niektórych szlakach leżą powalone drzewa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dla turystów przebywających w Tatrach to wielkie zaskoczenie. Jeszcze wczoraj pogoda była wiosenna, a tysiące osób wybrało się na spacery w doliny, gdzie wcześniej niż zwykle zakwitły w tym roku krokusy.

Wysoko w górach wciąż zima

W wyższych partiach Tatr panują wciąż warunki zimowe. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Od soboty w Tatrach wieje z południa huraganowy wiatr, który wraz z napływem zwrotnikowego ciepła przyniósł saharyjski pył. Niebo jest przyćmione, a żółte ślady pyłu mogą być widoczne na śniegu w wyższych partiach gór.

Żródło PAP

Źródło artykułu:WP Turystyka
tatrypoza miastemwichura
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także