Polacy oszaleli na punkcie wyjątkowego zjawiska. Gigantyczne kolejki do wejścia
Ogromne kolejki do wejścia i tysiące osób, które maszerują wiele kilometrów, żeby podziwiać wyjątkowe zjawisko w polskich górach - tak w święta wygląda Dolina Chochołowska w Tatrach.
01.04.2024 | aktual.: 01.04.2024 09:40
Tłumy turystów wybrały się w święta do Doliny Chochołowskiej w Tatrach, aby podziwiać kwitnące krokusy. Przed wejściem na szlak utworzyły się długie kolejki, a parkingi są zapełnione. Ruchem kieruje straż gminna.
Korki przy zjeździe do Doliny Chochołowskiej
Na drodze wojewódzkiej nr 958 na wysokości zjazdu do Doliny Chochołowskiej tworzą się korki.
Kwitnące krokusy co roku przyciągają w Tatry tłumy turystów, dlatego TPN prowadzi akcję informującą o podstawowych zasadach podczas podziwiania tych chronionych kwiatów.
Władze parku apelują do przyjezdnych o reagowanie na niewłaściwe zachowanie innych. Dobre zasady podziwiania krokusów zawarte są w tzw. Kodeksie miłośnika krokusów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według ustalonych zasad, krokusy należy podziwiać i fotografować z wyznaczonego szlaku turystycznego. Nie wolno wchodzić na polany, aby nie zadeptać tych kwiatów. Tym bardziej nie wolno siadać i kłaść się wśród krokusów podczas ich fotografowania lub pozowania do zdjęć. Obowiązuje też absolutny zakaz zrywania krokusów.
Wolontariusze pomagają chronić kwiaty
Na krokusowych polanach są obecni wolontariusze TPN, którzy upominają turystów wychodzących poza szlak. Przyrodnicy przewidują, że krokusy na tatrzańskich polanach będą kwitły jeszcze do ok. 10 kwietnia.
Krokusy (inaczej szafrany) to jedne z najwcześniej kwitnących po zimie roślin cebulowych. Choć na świecie istnieje kilka gatunków tej rośliny i występują one w wielu krajach południowej i środkowej Europy, w rejonie basenu Morza Śródziemnego oraz w Zachodniej Azji, w Polsce dziko żyje tylko jeden gatunek - szafran spiski - występujący w kolorze fioletowym lub rzadziej białofioletowym. Pozostałe odmiany krokusów uprawiane są w naszym karju jako rośliny ozdobne.
W Tatrach aktualnie panuje słoneczna pogoda. Jest ciepło za sprawą napływu gorących, zwrotnikowych mas powietrza znad Sahary. Silny wiatr przynosi też nad Tatry saharyjski pył, przez co niebo jest przysłonięte. Termometry w Zakopanem w niedzielę wskazywały 19 st. C. Na Polanie Chochołowskiej temperatura wynosiła 15 st. C.
W wyższych partiach Tatr panują warunki zimowe i obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Silny i porywisty wiatr przekraczający na szczytach prędkość 130 km/h stwarza ryzyko łamania gałęzi, a nawet całych drzew.
Czytaj także: Spór o Nosal trwa. Ekolodzy nie dają za wygraną
Źródło: PAP