Otwarto pierwszy hostel w Czarnobylu
W pobliżu słynnego reaktora w Czarnobylu powstał pierwszy w historii hostel. Chętnych nie brakuje. Rezerwacje spływają z całego świata.
Hostel Polissya to obiekt rządowy. Powstał w dawnym sowieckim bloku, ok. 15 km od miejsca wybuchu reaktora w 1986 roku.
W budynku przy ul. Kirowej 36B znajdują się pokoje jedno i dwuosobowe. W sumie jest 50 łóżek, ale w przyszłości ma być ich dwa razy więcej. W pokojach są szafki, pościel, ręczniki i mydło telewizor z płaskim ekranem i bezpłatne Wi-Fi. "Jest wszystko, co potrzebne do wygodnego wypoczynku" - głosi reklama obiektu.
Już w pierwszych dniach do hostelu spłynęły rezerwacje z całego świata, m.in. USA, Danii i Nowej Zelandii.
Turystów do Czarnobylu najbardziej przyciąga możliwość odwiedzenia Zony – słynnej strefy w pobliżu miejsca katastrofy. Choć do dziś obowiązuje surowy zakaz przebywania w niej bez zezwolenia, to śmiałków nie brakuje. Ukraińskie władze widząc zainteresowanie turystów tym miejscem postanowiły udostępniać ją już jakiś czas temu. By się tam dostać trzeba mieć specjalną przepustkę lub wykupić wycieczkę w biurze podróży. Nie można tam przebywać dłużej niż 4 dni.
Przypomnijmy, że do wybuchu w reaktorze jądrowym w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Była to jedna z największych katastrof w XX wieku. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 do 146 tys. km kw. terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. Z powodu skażenia radioaktywnego wiele osób ciężko zachorowało lub zmarło. Dziś w Czarnobylu mieszka ok. 690 osób. Jest to najbardziej znane wymarłe miasto w Europie.