Pałac Kawalera. Świerklaniec. Poznaj wyjątkowe miejsce

Pałac Kawalera w Świerklańcu to jedyna dziś widoczna pozostałość po wielkim majątku Donnersmarcków tzw. Małym Wersalu, który swoją nazwę wziął z podobieństwa okazałego 99-pokojowego nieistniejącego już barokowego pałacu do słynnej podparyskiej rezydencji.

Pałac Kawalera. Świerklaniec. Poznaj wyjątkowe miejsce
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Pałac w Świerklańcu, zwany Pałacem Kawalera, to jedyna dziś widoczna pozostałość po wielkim majątku Donnersmarcków tzw. Małym Wersalu, który swoją nazwę wziął z podobieństwa okazałego 99-pokojowego nieistniejącego już barokowego pałacu do słynnej podparyskiej rezydencji.

Pałac wzniósł hrabia Guido Henkel von Donnersmarck dla swojej żony, pochodzącej z Francji markizy de Paiva. Pałac spłonął w 1945 roku, a pozostałości murów przeznaczono na deputaty budowlane. Ostatecznie w 1961 roku saperzy wysadzili wszystko to, co z ziemi jeszcze wystawało. Tym sposobem spełniło się marzenie ówczesnych decydentów o wymazaniu z pamięci i historii wielce zasłużonego dla Śląska, szczególnie Śląska Bytomskiego, rodu Donnersmarcków. Paradoks historii polega na tym, że dziś inni decydenci na nazwisko to chętnie się powołują. A tak na marginesie, wnuczek Donnersmarcków ze Świerklańca jest dziś cenionym reżyserem. Wracając do tego, co ze świetności Świerklańca pozostało, czyli do Pałacu Kawalera, jest to budowla nawiązująca do architektury francuskiej, którego twórcą był znany architekt z Berlina, Ernst von Ihne. Pałac wzniesiono w latach1903–1906 z okazji przyjazdu do Świerklańca cesarza Wilhelma II. Do dziś zachowała się piękna klatka schodowa z dwoma kominkami po bokach, kryształowymi lustrami
i centralnymi schodami prowadzącymi na piętro. Restauracja pałacowa serwuje specjały kuchni dworskiej i śląskiej.

Wybrane z menu

Tatar ze śledzia

Raki w sosie koperkowym

Krem pomidorowy z profitrolkami

Filet z soli w cieście naleśnikowym

Pstrąg w migdałach Rolada śląska

Chateaubriand

Schab pieczony ze śliwkami

Kotlet de volaille

Okolica

Bytom – gotycki kościół z 1227 roku, wielokrotnie przebudowywany; Muzeum Górnośląskie – w dziale sztuki bogate zbiory malarstwa polskiego od końca XVIII wieku po dzień dzisiejszy. Piekary Śląskie – w neoromańskim kościele św. Bartłomieja cudowny obraz Matki Boskiej Piekarskiej, najważniejsze na Górnym Śląsku sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe, szczególnie ważne dla górników. Repty Stare – ruiny zamku. Świerklaniec – 170-hektarowy park nad Jeziorem Świerklanieckim z fragmentami rzeźb pozostałymi po tzw. małym Wersalu; neogotycki kościół autorstwa berlińskiego architekta Juliusa Carla Raschdorffa z kaplicą grobową Donnersmarcków. Tarnowskie Góry – kolebka polskiego górnictwa ołowiu i srebra, dziś w zamkniętej kopalni trasa turystyczna, w części zwanej Sztolnią Starego Pstrąga zwiedzanie zalanych wąskich sztolni na łodziach.

Pałac Kawalera, Świerklaniec ul. Parkowa 30 (32) 284 43 30 (32) 284 44 90 www.palackawalera.pl palac@palackawalera.pl

Dojazd samochodem Drogą nr 78 Tarnowskie Góry–Siewierz

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Karczmy, zajazdy, restauracje Autor: Barbara Kaniewska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)