Pamiątki
Sklepy z pamiątkami oferują standardowe przedmioty związane z przeszłością kozacką Ukrainy oraz z miejscowym folklorem.
Sklepy z pamiątkami oferują standardowe przedmioty związane z przeszłością kozacką Ukrainy oraz z miejscowym folklorem. Na lwowskim placu, zwanym Wernisażem, tuż obok cerkwi Preobrażeńskiej, usadowili się sprzedawcy malarstwa (wśród masy kiczowatych wizerunków miasta czasem można znaleźć ładny i ciekawy rysunek) i sztuki ludowej (głównie ozdoby i przedmioty drewniane). Podobny asortyment pamiątkarski mają straganiarze w Jaremczu (1 bazar w centrum miasta, drugi – większy – obok wodospadu).
We Lwowie na placu przed pomnikiem Fedorowa, przy ulicy Pidwalnej, należy szukać niedrogich starych książek ukraińskich i polskich (niektóre z nich mają jeszcze sygnatury polskich przedwojennych bibliotek, likwidowanych przez komunistów po wrześniu 1939 r.). Tam też znajdzie turysta trochę przedmiotów z umundurowania i oznakowania armii ZSRR. W nielicznych sklepach pamiątkarskich w miastach zachodniej Ukrainy kupimy sobie szarżującego kozaka, popiersie Tarasa Szewczenki lub kubek z napisem Ukraina. Jednym z oryginalniejszych upominków może być dla niektórych osób seria ozdobnych ceramicznych opakowań na wódki w kształcie rozmaicie ukazanych kozaków (5–10 USD) lub kieliszki z wygrawerowanymi postaciami ukraińskich hetmanów (nieco ponad 1 USD za sztukę). Miłym zakupem z całą pewnością mogą się stać wyborne wyroby lwowskiej firmy cukierniczej Switocz – prócz tandetnych bombonierek produkuje ona wyborne czekolady (np. z nadzieniem kawowym). Bogaty wybór najrozmaitszych czekoladek pozwala na porównanie z
polskim Wedlem. Kupno biżuterii i złota nie jest już tak opłacalne jak przed laty, również ich asortyment niekoniecznie zadowoli nasze gusta.
Źródło: Bezdroża