Trwa ładowanie...
d4h6zy7

Park Narodowy Cinque Terre

Największe atrakcje
Park Narodowy Cinque Terre
Region
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Luca Casartelli /

Cinque Terre jest niezwykle malowniczym regionem Ligurii, na którego obszarze został utworzony park narodowy od 1997 roku znajdujący się na liście dziedzictwa narodowego UNESCO. Cinque Terre, czyli Pięć Ziem, obejmuje swoim zasięgiem pięć miejscowości: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare.

Park Narodowy Cinque Terre – położenie

Park Narodowy Cinque Terre znajduje się na terenie włoskiej Ligurii, rozciąga się wzdłuż cyplu nad Morzem Tyrreńskim. Kilka kilometrów na wschód leży La Spezia, którą z Cinque Terre łączy linia kolejowa i szlak morski. Około 75 km na północny zachód od parku narodowego znajduje się Genua, w odległości 70 km na południe leży znany kurort Viareggio, a dalej (ok. 80 km) – Piza.

Park Narodowy Cinque Terre – dojazd

Najwygodniej dojechać do Cinque Terre z La Spezii, do której kursują bezpośrednie pociągi z Mediolanu (podróż trwa 3 h, koszt przejazdu to 20 euro), Rzymu (3–4 h/40–50 euro), Genui (1–2 h/7–10 euro), Florencji (2 h/12–18 euro), Pizy (40 min–1 h/6–10 euro), a także Monako i Nicei.

Z miejscowości La Spezia można dojechać do parku narodowego pociągiem lub samochodem, jednak centra miast w Cinque Terre są zamknięte dla ruchu, dlatego samochód można zostawić na parkingu w mieście La Spezia.

Park Narodowy Cinque Terre – zwiedzanie

Miasteczka leżące na terenie Parku Narodowego Cinque Terre przez długi czas były niemal odcięte od świata, w dużym stopniu z powodu ich usytuowania na stromych klifach nad samym morzem. Obecnie przemieszczanie się między nimi możliwa jest wąskimi ścieżkami spacerowymi, dawniej wykorzystywanymi przez muły, a także koleją, która prowadzi przez strome klify i wydrążone w nich tunele.

Między poszczególnymi miasteczkami Cinque Terre można również poruszać się drogą morską – do większości z nich dopływa prom pasażerski. W obrębie każdego z miasteczek udostępniono też po jednej linii autobusowej. Wstęp na teren parku i poruszanie się po nim umożliwia karta Cinque Terre Card, natomiast dzięki Cinque Terre Card Treno zwiedzający mogą swobodnie korzystać z przejazdów koleją.

Park Narodowy Cinque Terre – ceny

Swobodne przemieszczanie się po Parku Narodowym Cinque Terre umożliwia karta Cinque Terre Card, która zapewnia wstęp na Lazurową Ścieżkę, bezpłatny wstęp do niektórych muzeów oraz korzystanie z autobusów. Darmowe korzystanie z pociągów umożliwia droższa o kilka euro karta Cinque Terre Card Treno.

Cena za podstawową Cinque Terre Card za 1 dzień wynosi (ceny mogą ulegać zmianom): 7,5 euro dla dorosłych; 4,5 euro dla dzieci (4–12 lat); 6 euro dla seniorów. Opcja rozszerzona o przejazdy koleją (Cinque Terre Card Treno) kosztuje: 16 euro – dorośli, 10 euro – dzieci, 13 euro – seniorzy.

Park Narodowy Cinque Terre – miasteczka Pięciu Ziem

  • Riomaggiore – osada powstała tu prawdopodobnie w VIII wieku; na klifie tarasowo wznoszą się pomalowane na wyraziste kolory domy obronne, a także kościół, kaplica oraz ruiny zamku.
  • Manarola – to miasteczko może być najstarszym z całej piątki osad Cinque Terre; w miejscowości znajduje się gotycki kościół z piaskowca, jego dzwonnica była wykorzystywana jako wieża strażnicza. Manarola była inspiracją dla jednej z map w grze komputerowej Overwatch.
  • Corniglia – jedyne miasteczko Pięciu Ziem, które nie leży nad samym morzem; Corniglię z trzech stron otaczają winnice, w samym miasteczku możemy obejrzeć kościół z 1334 roku historyczne centrum Largo Terraggio. Miasteczko zostało wspomniane w słynnym włoskim dziele literackim Dekameron
  • Vernazza – miejscowość pochodzi z około 1000 roku, znajdziemy w niej zamek z XV wieku, kościół z początku XIV wieku i kaplicę św. Marty. Powyżej miejscowości, ok. godzinę drogi pieszo po stromym wzniesieniu, znajduje się sanktuarium maryjne (Santuario di Nostra Signora di Reggio).
  • Monterosso al Mare – jedyne miasteczko Pięciu Ziem stanowiące kurort, mieści się tu piękna plaża przyciągająca turystów z całego świata, a także częściowo zniszczony zamek, trzy wieże obronne i kościół San Francesco.
Park Narodowy Cinque Terre
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 15 min (do Pizy) / 17 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 Euro = 4,25 zł)

Przykładowe ceny

– lody od 2 euro
– danie obiadowe w restauracji: 11–20 euro

Ceny biletów

– Cinque Terre Card na jeden dzień :7,5 euro dla dorosłych; 4,5 euro dla dzieci (4–12 lat); 6 euro dla seniorów
– Cinque Terre Card z nieograniczonymi przejazdami kolejką: 16 euro dla dorosłych; 10 euro dla dzieci (4–12 lat); 13 euro dla seniorów

Orientacyjna odległość

1 630 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h6zy7
d4h6zy7
d4h6zy7