Trwa ładowanie...
d3lep4o

Parma

Największe atrakcje
Położenie:

Parma leży w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania.

Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

euro (EUR)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Parma to starożytna kolonia rzymska, założona pierwotnie przez Etrusków. Znajduje się w regionie Emilia-Romania, na północy Włoch. Parma jest ojczyzną szynki parmeńskiej i sera parmezan, a jej najsławniejszymi mieszkańcami byli wybitni malarze – Antonio da Correggia i Parmigianino, a także muzyk Arturo Toscanini.

Parma – pogoda

Pogoda w Parmie jest typowa dla północy Włoch. Najcieplejszymi miesiącami są maj czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień, kiedy temperatury w dzień utrzymują się powyżej 25°C, a w nocy między 13°C a 19°C. W tym okresie odnotowuje się bardzo niskie zachmurzenie i niewielkie ilości opadów.

Najchłodniej w Parmie jest w okresie między listopadem a lutym. Temperatura osiąga wtedy maksimum 8°C w dzień, a w nocy spada kilka stopni poniżej zera. W tym czasie występują mgły i niewielkie opady śniegu.

Marzec, kwiecień i październik to miesiące przejściowe z umiarkowaną temperaturą (ok. 15°C), ale nieprzewidywalną pogodą – słoneczne niebo w Parmie przeplata się z deszczowymi chmurami.

Parma – kiedy lecieć?

Zwiedzanie Parmy najlepiej zaplanować na początek (maj, czerwiec) lub koniec lata (sierpień, wrzesień), ponieważ w tym czasie występują najprzyjemniejsze temperatury, a ryzyko opadów jest niewielkie.

Parma – zabytki i atrakcje

Parma to włoskie miasto o długiej i bujnej historii. Fakt ten przełożył się na mnogość parmeńskich zabytków, a także ich styl i czas powstania. Najważniejsze z nich to:

  • Katedra Parmeńska z XVI-wiecznymi freskami Antonio da Correggio, a także przyległe do niej baptysterium,
  • Kościół św. Jana Ewangelisty – kościół w stylu barokowym, z freskami Parmigianina i biblioteką zawierająca XV i XVI-wieczne księgi,
  • Kościół San Francesco del Prato, który dawniej pełnił funkcję więzienia miejskiego,
  • Palazzo della Pilotta z XVI wieku, dziś siedziba Akademii Sztuk Pięknych, teatru Farnese i kilku instytucji muzealnych,
  • Pałac Książęcy – z freskami Parmigianina i ogrodem w stylu francuskim, zbudowany na dawnym zamku Sforzów,
  • Cittadella – forteca z XVI wieku,
  • Pons Lapidis – kamienny most nazywany też Mostem Rzymskim z czasów cesarza Augusta,
  • Teatro Regio – teatr z początków XIX wieku, dziś mieści się tam opera miejska,
  • Orto Botanico di Parma – ogród botaniczny przy Uniwersytecie Parmeńskim.

Parma – jedzenie

Lokalna kuchnia Parmy bazuje na typowej kuchni włoskiej. Typowymi daniami są tortelli z nadzieniem (duże tortellini najczęściej nadziewane ricottą i szpinakiem), anolini alla parmigiana, czyli okrągłe pierożki z farszem, a także torta fritta – placek smażony na smalcu lub oliwie z kawałkami szynki i kiełbasy.

Wśród produktów lokalnych Parmy, które przyniosły jej światową sławę są:

  • ser parmezan – w fabryce sera w Baganzolino codziennie rano możliwe jest zwiedzanie zawierające uczestnictwo w kolejnych etapach produkcji, a następnie degustację;
  • szynka parmeńska – produkcja odbywa się we wschodniej części prowincji Parma;
  • ocet balsamiczny – jego proces produkcji ustalono w Parmie już w średniowieczu, etykiety tego który pochodzi z Parmy i okolic oznaczane są „Aceto Balsamico Tradizionale”.
Parma
Przykładowe ceny

kawa: 2,50 zł
danie główne w restauracji: 45 zł
bilet autobusowy: 5 zł

Komunikacja

Lotnisko w Parmie (Areoporto di Parma), stacja kolejowa Parma obsługująca pociągi Intercity, Eurostar City i Frecciarossa, sieć autobusów (TEP).

Orientacyjna odległość

1600 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lep4o
d3lep4o
d3lep4o