Trwa ładowanie...

Ranking włoskich miast. Gdzie żyje się najlepiej, a gdzie najgorzej?

Właśnie ogłoszono 23. raport na temat poziomu życia w miastach we Włoszech, opracowany między innymi przez rzymski uniwersytet La Sapienza. Przy sporządzaniu rankingu uwzględnia się przede wszystkim poziom i dostępność wszelkich usług, a także czystość powierza. Gdzie we Włoszech żyje się najlepiej?

Parma ma powody do radościParma ma powody do radościŹródło: Adobe Stock, fot: © cge2010
dijeojs
dijeojs

Najwyższa jakość życia we Włoszech jest w Parmie, Trydencie i Bolzano na północy. Historyczna Parma w regionie Emilia-Romania wyprzedziła rywalizujące ze sobą Pordenone i Trydent, które zajmowały pierwsze miejsca w ostatnich latach.

Ranking włoskich miast - świetny wynik Mediolanu

Bardzo duży skok, z 45. miejsca przed rokiem na 5. obecnie zanotował Mediolan. Awansowała też Florencja; z 31. miejsca na 6.

W połowie rankingu, na 54. miejscu jest Rzym, który spadł o cztery pozycje. Za stolicą Włoch jest Matera, najwyżej uplasowana spośród wszystkich miast południa.

Ranking włoskich miast - najgorsze Neapol i Crotone

Klasyfikację zamykają Foggia w Apulii, Neapol i Crotone. Zmiana jest niewielka, w zeszłym roku Foggia była ostatnia.

dijeojs

"W fazie wychodzenia z kryzysu pandemii to wielkie ośrodki miejskie w centrum i na północy wykazały większą odporność" - tak wyniki skomentował koordynator badań Alessandro Polli z wydziału nauk społecznych i ekonomicznych na uniwersytecie La Sapienza.

W podsumowaniu zaznacza się, że jako dobry i do przyjęcia oceniono poziom życia w 63 miastach - stolicach prowincji na 107.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Wenecja umiera". Włosi testują wielki projekt

dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj