Trwa ładowanie...
ycipk-4lmazl

Pasażerowie na stacjach kolejowych w Polsce. Tłumy i kompletne pustki

W Polsce jest 268 stacji kolejowych, na których każdego dnia wsiada i wysiada z pociągów ponad tysiąc osób. Równocześnie w przypadku ponad 1500 stacji wymiana podróżnych to mniej niż 100 osób dziennie. Takie dane opublikował 19 października Urząd Transportu Kolejowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pociągi PKP.
Pociągi PKP. (Shutterstock.com)
ycipk-4lmazl
  • UTK zebrał dane za ubiegły rok z 2655 stacji, na których odbywał się ruch pasażerski.
  • W sumie przewinęło się przez nie w tym okresie 605 mln osób.

Największy ruch – i tu raczej zaskoczenia nie było – panuje na stacji Warszawa Śródmieście, gdzie w ciągu dnia notuje się ok. 53 tysięcy podróżnych. Identyczny wynik zanotowała stacja Poznań Główny, a jedynie tysiąc pasażerów mniej przechodzi w ciągu doby przez dworzec główny we Wrocławiu. W pierwszej dziesiątce najbardziej zatłoczonych stacji znalazły się jeszcze: Warszawa Wschodnia (45,1 tys.), Kraków Główny (43,9 tys.), Warszawa Centralna (41,4 tys.), Warszawa Zachodnia (41,1 tys.), Katowice (32,7 tys.), Gdynia Główna (30,8 tys.) i Gdańsk Główny (28, 1 tys.). Wszystkie wymienione tu stacje łączy to, że zatrzymuje się tam więcej niż jeden przewoźnik.

W przypadku tych stacji, gdzie zatrzymuje się tylko jeden przewoźnik, bądź udział jednego przewoźnika jest bliski 100 proc. niekwestionowanym liderem jest Warszawa Wileńska, gdzie w ciągu doby przewija się od 20 do 24 tys. pasażerów. Między 17 a 20 tys. podróżnych odnotowano na stacjach Gdańsk Śródmieście i Wejherowo, natomiast dalej w zestawieniu znalazły się stacje Warszawa Śródmieście WKD, Rumia, Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana, Grodzisk Mazowiecki i Poznań Dębiec.

ycipk-4lmazl

Najdłuższą listę tworzą te stacje (pełne zestawienie danych z wszystkich stacji publikujemy w dziale "multimedia") , gdzie w ciągu doby pojawia się mniej niż tysiąc pasażerów. Co ciekawe w przypadku ponad 1500 stacji wymiana podróżnych to mniej niż 100 osób dziennie. W tym gronie znalazły się m.in. Kłobuck, Mirosławiec, Brzeszcze, Ciechocinek, Gorlice, Głuchołazy, Biłgoraj, Rytro, Muszyna, Krosno, Maków Podhalański, Chorzów Miasto, Sandomierz, Stary Sącz, Puławy, Nowy Targ. Na liście stacji, gdzie w ciągu doby pojawiało się mniej niż 100 podróżnych znalazły się też Lublin Airport i Port Lotniczy Szczecin Goleniów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4lmazl

ycipk-4lmazl
ycipk-4lmazl