Perła wśród pałaców w Polsce. Wreszcie dostępny dla turystów
Jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce po wielu latach został udostępniony turystom. Budowla zaliczana jest do najwspanialszych zabytków baroku. Dotychczas była otwierana dla gości tylko przy wyjątkowych okazjach. Teraz można ją zwiedzać przez sześć dni w tygodniu. W środku zobaczymy bezcenne eksponaty.
Pałac Krasińskich nazywany także pałacem Rzeczypospolitej znajduje się w centrum Warszawy - naprzeciwko gmachu Sądu Najwyższego - przy placu Krasińskich i ul. Świętojerskiej. To obiekt zbudowany w XVII w. dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego według projektu słynnego architekta Tylmana z Gameren. Do 2019 r. mieściła się w nim Biblioteka Narodowa.
Chciał dorównać pałacowi w Wilanowie
Jak czytamy na stronie Biblioteki Narodowej, która od lat zarządza obiektem, "budowa pałacu była wyrazem wielkich ambicji politycznych Jana Dobrogosta Krasińskiego(...) Wzorem innych magnatów pragnął on wznieść w Warszawie olśniewającą rezydencję, która byłaby potwierdzeniem prestiżu rodu Krasińskich i mogłaby pięknem dorównać, a nawet przewyższać, wznoszony w tym samym czasie pałac dla króla Jana Sobieskiego w Wilanowie".
Przez blisko 50 lat - od przełomu lat 50. i 60. XX w. pałac pełnił funkcję głównej siedziby Biblioteki Narodowej. W 2019 r. BN została przeniesiona do gmachu przy alei Niepodległości 213 na Polu Mokotowskim, a pałac poddany został pracom remontowym i termomodernizacyjnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Ten kraj to nietypowa mieszanka systemowa. "Można się poczuć jak w Polsce z lat 90."
Bezcenne dzieła literatury i muzyki
Pod koniec maja został udostępniony turystom oraz miłośnikom literatury i historii. W zbiorach obiektu znajdują się bowiem takie cenne eksponaty jak Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada.
Zobaczyć tam można różwnież rękopisy Cypriana Kamila Norwida, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza i Jana Kochanowskiego czy oryginał utworu "Mury" Jacka Kaczmarskiego.
Wyjątkowe wnętrza
Ale pałac Krasińskich to nie tylko cenne, unikatowe zbiory piśmiennicze. To także wyjątkowe wnętrza. Podczas renowacji odtworzono bardzo wiele zdobień i detali architektonicznych. Na szczególną uwage zasługuje Sala Kariatyd pełna rzeźb, z przepięknym parkietem, z mozaikami oraz bogato zdobionym sufitem.
Organizatorzy zapowiadają, że w odnowionym pałacu będą odbywać się także wystawy czasowe. W czerwcu planowana jest ekspozycja poświęcona Czesławowi Miłoszowi, a w październiku - Zbigniewowi Herbertowi.
Mają się tam odbywać także różne wydarzenia kulturalne edukacyjne, literackie, a także warsztaty kaligrafii, czerpania papieru itp.
Goście pałacu przy okazji odwiedzin w budynku, będa mogli także przespacerować się po niezwykle pięknym ogrodzie Krasińskich, przylegającym do pałacu.
Obiekt jest dostępny dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu w godzinach od 11 do 19, z wyjątkiem wtorków. Wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny.
Źródła: Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej