EgzotykaPhugtal - najbardziej odizolowany klasztor świata

Phugtal - najbardziej odizolowany klasztor świata

Phugtal - najbardziej odizolowany klasztor świata
Źródło zdjęć: © Daniel Prudek - Fotolia.com

Dawne buddyjskie królestwo Zanskar położone jest we wschodniej części stanu Dżammu i Kaszmir. Ta niesamowita kraina, otoczona wysokimi Himalajami, rozciąga na obszarze około 7000 km kw., na wysokości około 3500 m n.p.m. Charakterystyczne dla niej są wioski i świątynie przyklejone do stromych zboczy. Białe ściany budynków wyróżniają się na tle skał i zachwycają niesamowitym umiejscowieniem, przyciągając fotografów i turystów z całego świata. Do najciekawszych i zarazem najbardziej odizolowanych od świata należy Phugtal, tybetańska gompa, której początki sięgają aż XII wieku. Jest tak niesamowicie położona, że często porównuje się ją do plastra miodu. Poznajcie bliżej to niezwykłe miejsce!

Dawne buddyjskie królestwo Zanskar *położone jest we wschodniej części stanu Dżammu i Kaszmir. Ta niesamowita kraina, otoczona *Himalajami, rozciąga się na obszarze około 7000 km kw., na wysokości około 3500 m n.p.m. Charakterystyczne dla niej są wioski i świątynie przyklejone do stromych zboczy. Białe ściany budynków wyróżniają się na tle skał i zachwycają niesamowitym umiejscowieniem, przyciągając fotografów i turystów z całego świata. Do najciekawszych i zarazem najbardziej odizolowanych od świata należy Phugtal, tybetańska gompa, której początki sięgają aż XII wieku. Jest tak niesamowicie położona, że często porównuje się ją do plastra miodu. Poznajcie bliżej to niezwykłe miejsce!

if/pw

1 / 4

Phugtal, Zanskar, Indie

Obraz
© Licencja CC by txuspe, flickr.com

Klasztor Phugtal został ufundowany w 1100 roku przez lamę Gangsema Sherapa Sampo. Nietypowa konstrukcja na ścianie urwiska powstała przy wejściu do systemu jaskiń, w odizolowanym wąwozie jednego z dopływów rzeki Lungnak. Miejsce to miało ogromne znaczenie - już 2500 lat temu miało być odwiedzane przez mędrców i uczonych. Fundamentem dla położonej na wysokości 3800 m n.p.m. budowli były błoto i gałęzie.

2 / 4

Phugtal, Zanskar, Indie

Obraz
© Licencja CC by Paul A. Fagan, flickr.com

Klasztor do dziś jest domem dla ok. 70 mnichów i mniszek, którzy poza skromnymi sypialniami mają do swojej dyspozycji pomieszczenia do modlitwy, bibliotekę, kuchnię i pokój gościnny. Gompa to świątynia będąca jednocześnie ośrodkiem studiów. Zakonnicy uczęszczają na lekcje, m.in. śpiewu, rękodzieła czy sztuki religijnej. *Phugtal *jest też miejscem wielu uroczystych ceremonii, podczas których widzowie mogą podziwiać tradycyjny taniec mnichów.

3 / 4

Phugtal, Zanskar, Indie

Obraz
© Licencja CC by sandeepachetan.com, flickr.com

Miejsce stanowi cel pielgrzymek tybetańskich buddystów oraz ogromną atrakcję dla turystów z różnych zakątków świata. W planach jest budowa drogi dojazdowej, jednak na razie jedynym sposobem na dotarcie do tego niezwykłego miejsca jest trekking. Wędrówka z Dorzang, znajdującego się na końcu drogi z Padum (stolicy Zanskaru), zajmuje cały dzień. Bagaże wnoszone są przez konie lub osły. Widok z góry z pewnością rekompensuje trudy wędrówki.

4 / 4

Phugtal, Zanskar, Indie

Obraz
© Licencja CC by kanglapass, flickr.com

Ogromną atrakcję dla turystów stanowi stara kapliczka, która zachwyca wspaniałymi freskami oraz sufitem pokrytym malowidłami. W głębi jaskini znajduje się święte źródło, które ma właściwości lecznicze. Można tu zobaczyć tablicę pamiątkową ku czci Alexandra Csoma de Kőrös, autora pierwszego słownika angielsko-tybetańskiego, który rozsławił klasztor, po tym jak go odwiedził na początku XIX wieku.

if/pw

indieklasztoregzotyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)