Trwa ładowanie...

Pięć trików na idealne wakacje

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku. Aby w pełni korzystać z zasłużonego urlopu, warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Oto pięć prostych czynności, które możesz wykonać przed wyjazdem, tym samym zyskując pewność, że nic nie zakłóci twojego spokoju.

Pięć trików na idealne wakacjeŹródło: Materiały prasowe
d1bn4dy
d1bn4dy

Ksero paszportu lub dowodu

Turyści gromadzący się w zatłoczonych miejscach nierzadko padają ofiarami kradzieży. Dopiero gdy wracają do hotelu, orientują się, że nie mają pieniędzy lub dokumentu potwierdzającego tożsamość. Należy wówczas niezwłocznie udać się do ambasady, konsulatu albo najbliższego posterunku policji i zgłosić zaginięcie oraz rozpocząć procedurę wyrabiania nowego dokumentu. Warunkiem jest jednak potwierdzenie swojej tożsamości. W takich okolicznościach zbawienne może okazać się ksero dowodu osobistego lub paszportu. Ta jedna kartka uchroni cię przed nieprzyjemnościami i skomplikowanymi procedurami w obcym kraju.

Karta kredytowa bez przewalutowania

Wymiana walut to kłopotliwy precedens. Należy znaleźć kantor, w którym wymieni się pieniądze po korzystnym kursie oraz oszacować swoje wydatki podczas urlopu. Później z plikiem gotówki wyruszyć w podróż, martwiąc się jednocześnie o jej bezpieczeństwo. Warto oszczędzić sobie problemów i zamiast w gotówkę wyposażyć się w odpowiednią kartę kredytową np. Mastercard TU i TAM, która dostępna są w ofercie Alior Banku. To idealne rozwiązanie dla podróżników, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Transakcje kartą Mastercard TU i TAM przeliczane są po średnim kursie NBP, a bank nie pobiera dodatkowych prowizji.

Ponadto właściciel karty za zagraniczne zakupy otrzyma zwrot nawet do 300 zł rocznie. Założenie Mastercard TU i TAM nie wiąże się z dodatkowymi płatnościami.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Roaming

Przed wyjazdem warto upewnić się, że umowa z operatorem sieci komórkowej zawiera usługę roamingu, czyli korzystania z telefonu za granicą. Cenne będą również wszelkie informacje o kosztach połączeń, smsów i transmisji danych w obcym kraju. Jeśli kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, korzystanie z telefonu może okazać się bardzo drogie. W takiej sytuacji warto nakreślić mapę punktów Wi-Fi, czyli miejsc, w których z pewnością uda się bezpłatnie połączyć z internetem.

Ubezpieczenie

To nie tylko forma zabezpieczenia przed wypadkami komunikacyjnymi, ale także przed łagodnymi zaburzeniami zdrowotnymi, które mogą nieść za sobą duże koszty finansowe. Zmiana klimatu i sposobu żywienia ma ogromny wpływ na organizm, a efektem tej zmiany niejednokrotnie jest choroba i konieczność wizyty u lekarza bądź w szpitalu. Ubezpieczenie powinno pokrywać wszystkie wydatki związane z korzystaniem z pomocy medycznej za granicą, m.in. transport, hospitalizację i leki.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Najważniejsze informacje o kraju

Przed wyjazdem za granicę warto również spisać najważniejsze informacje o kraju, do którego się wybierasz. Twoje "must know” powinno zawierać m.in. adres ambasady i konsulatów oraz numer alarmowy (pamiętaj, że w krajach Unii Europejskiej obowiązuje numer 112). Należy też zapoznać się z podstawowymi przepisami prawa, np. w Austrii kamerka samochodowa jest nielegalna, a używanie jej grozi surowymi karami. Przygotowanie w zakresie podstawowych zasad na terenie obcego kraju uchroni cię przed nieprzyjemnościami i kosztami ewentualnych mandatów.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem Alior Bank

d1bn4dy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bn4dy