Pieskowa Skała. Atrakcje. Propozycje wycieczek
Pieskowa Skała to przysiółek wsi Sułoszowa leżącej w górnej części Doliny Prądnika. Tutaj znajduje się renesansowy zamek Pieskowa Skała, najcenniejszy zabytek architektoniczny Ojcowskiego Parku Narodowego. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od zdrobnienia Piesiek, imienia Piotr. Jakie czekają tu nas atrakcje. Publikujemy kilka propozycji wycieczek.
Pieskowa Skała to przysiółek wsi Sułoszowa leżącej w górnej części Doliny Prądnika. Tutaj znajduje się renesansowy zamek Pieskowa Skała, najcenniejszy zabytek architektoniczny Ojcowskiego Parku Narodowego. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od zdrobnienia Piesiek, imienia Piotr.
Wybudowany w XIV wieku zamek wielokrotnie w ciągu wieków zmieniał właścicieli. Renesansową formę nadał mu w XVI wieku ród Szafrańców. XVII i XVIII wiek to czas rządów Zebrzydowskich i Wielopolskich w Pieskowej Skale. Zawdzięczamy im m.in. barokową kaplicę oraz dwa bastiony obronne. Na przełomie XIX i XX wieku zamek był bardzo zdewastowany. Fundacja założona przez Adolfa Dygasińskiego wykupiła zamek i przeznaczyła go na dom dla letników. Dzięki temu budowli udało się przetrwać do naszych czasów. Podczas prac remontowych w latach 1948–1963 przywrócono renesansowy wygląd zamku.
Dzisiaj jest tu ekspozycja Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, prezentująca wystrój wnętrz z różnych epok od średniowiecza do XX wieku oraz malarstwo angielskie.
1. Po Ojcowskim Parku Narodowym
Zielony szlak do Doliny Sąspowskiej, żółty szlak Doliną Sąspowską do Ojcowa, czarny szlak z Ojcowa do Jaskini Łokietka (zwiedzanie), powrót czarnym szlakiem z Jaskini Łokietka do miejsca połączenia z niebieskim szlakiem, niebieski szlak Wąwozem Ciasne Skałki do Bramy Krakowskiej – stąd możliwe dwa warianty dalszej wycieczki:
♦ I wariant krótszy: Czerwony szlak od Bramy Krakowskiej Doliną Prądnika do „Kaplicy na Wodzie” (przez centrum Ojcowa), powrót niebieskim szlakiem na Złotą Górę. Czas: ok. 4,30 godz.
♦ II wariant dłuższy: Czerwony szlak Doliną Prądnika od Bramy Krakowskiej do Wąwozu Smardzowickiego, zielony szlak Wąwozem Smardzowickim, górą Okopy, Górą Koronną z Jaskinią Ciemną (zwiedzanie) do Doliny Prądnika, czerwony szlak Doliną Prądnika do centrum Ojcowa i „Kaplicy na Wodzie”, powrót niebieskim szlakiem na parking Złota Góra. Czas: 5,30–6 godz.
2. Do Grodziska
Cała trasa niebieskim szlakiem – Złota Góra, Ojców, Młyn Boronia, Grodzisko. Powrót do Ojcowa tą samą drogą lub dalej niebieskim szlakiem do Skały w okolicach mleczarni SM „Skała” – dojście do rynku w Skale drogą. Czas: ok. 4 godz.
3. Do Pieskowej Skały
Zielonym szlakiem do Doliny Sąspowskiej, żółtym szlakiem Doliną Sąspowską do Sąspowa i dalej do Pieskowej Skały, czerwonym szlakiem z Pieskowej Skały Doliną Prądnika do Ojcowa, niebieskim szlakiem z Ojcowa na parking Złota Góra. Czas – wycieczka całodniowa ok. 6–7 godz. Zamkowe duchy Błąkająca się po krużgankach i dziedzińcach zjawa mężczyzny w kapturze jest ponoć duchem Krzysztofa Szafrańca, który sprzeciwiał się władzy królewskiej. Na rozkaz króla Stefana Batorego został ścięty na Rynku Krakowskim w 1580 roku. Drugi z duchów, Dorota, żona jednego z właścicieli zamku, pojawia się czasami w sieni pierwszego piętra, gdzie kiedyś była kaplica. Chorobliwie zazdrosny mąż podsłuchał w kaplicy jej spowiedź. Wyjawiła swoje uczucie do jednego z dworskich muzyków. Jeszcze tego samego dnia wtrącił ją do głodowego lochu, pod jedną z zamkowych wież, gdzie po kilku dniach zmarła z wycieńczenia i żalu.
W Internecie**:
Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego
Ojców 9
willa Jadwiga, tel. 012 389 20 05
Muzea**:
Muzeum im. prof. Władysława Szafera Ojców, Hotel „Pod Łokietkiem”, tel. 012 389 20 40 1 V–31 X, codz.: 9–16.30; w pozostałym okresie, pon.–pt. 8–14.45
Zamki:
Ruiny zamku w Ojcowie tel. 012 389 20 44 codz. 16 IV–13 XI; IV–V i VIII–IX: 10–16.45, VI–VII: do 17.45, X: do 15.45, XI: do 14.45 w niedz. i święta o godzinę dłużej.
Zamek Pieskowa Skała tel. 012 389 60 04 wt.–sob.: 10–15.20, niedz. i święta: 10–17.20, w dni poświąteczne nieczynne, dziedziniec zewnętrzny: 8–20
Jaskinie:
Jaskinia Łokietka na Chełmowej Górze tel. 012 389 20 27 codz. 16 IV–13 XI; V–VIII: 9–18.30, IX: do 17.30, X: do 16.30, IV i XI: do 15.30
Jaskinia Ciemna na Górze Koronnej tel. 012 389 22 19 30 IV–16 X, codz: 11–17.15
Uzdrowisko w Rowie
Rów Krzeszowicki jest płaskim tektonicznym obniżeniem, przypominającym dolinę, rozciągającym się od Krakowa do Trzebini. Od północy ograniczony jest stromymi wierzchowinami Wyżyny Olkuskiej, a od południa wzniesieniami Grzbietu Tenczyńskiego. Swoją nazwę zawdzięcza Krzeszowicom.
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Kraków
Autor: Dariusz Jędrzejewski