Trwa ładowanie...

Piwniczna Zdrój. Niezwykłe miejsce, w którym nabierzesz energii

Piwniczna Zdrój to miasteczko, które istnieje już od ponad 650 lat. Założone przez Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim, pierwotnie nosiło nazwę Piwniczna Szyja – ze względu na ukształtowanie terenu w formie specyficznego zwężenia doliny Popradu.

Share
Piwniczna Zdrój. Niezwykłe miejsce, w którym nabierzesz energii
Źródło: Hachette Polska
d2cizcb

Miasteczko istniej już od ponad 650 lat. Założone przez Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim, pierwotnie nosiło nazwę Piwniczna Szyja – ze względu na ukształtowanie terenu w formie specyficznego zwężenia doliny Popradu. Historia uzdrowiska rozpoczęła się w roku 1885, kiedy lwowski lekarz Juliusz Korwin Gąsiorowski odkrył lecznicze właściwości tamtejszych wód mineralnych i klimatu, a następnie sprowadził pierwszych pacjentów. W 1932 roku dokonano odwiertu wody mineralnej, zbudowano Łazienki Mineralne i Borowinowe oraz Pijalnię Wód.

Kolejnym etapem rozwoju uzdrowiska był czas tzw. eksperymentu sądeckiego (lata 60. XX wieku). W tym czasie wybudowano zakład butelkowania wody mineralnej „Piwniczanka", a po drugiej stronie Popradu, w dzielnicy Zawodzie, rozpoczęto budowę nowych obiektów zdrojowych. Jedną z ostatnich inwestycji kurortu jest Pijalnia Wód Mineralnych przy ulicy Kościuszki. Centrum historyczne miasta leży na lewym brzegu Popradu. W południowej pierzei rynku znajduje się ratusz, który w XIX wieku pełnił funkcję wartowni. Pozostałe pierzeje rynku to XIX-wieczne domy mieszczańskie. W nieodległych Kosarzyskach działa stacja narciarska Sucha Dolina z jedenastoma wyciągami, a na narciarzy czeka ponad 10 km tras zjazdowych o różnej skali trudności.W Piwnicznej działa całodobowe drogowe przejście graniczne ze Słowacją.

UZDROWISKA

Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy Limba

Sanatorium położone jest w centrum Piwnicznej, na malowniczym cyplu utworzonym w zakolu rzeki Poprad, na nasłonecznionym stoku góry Kicarz. Przyjeżdżają to osoby ze schorzeniami górnych i dolnych dróg oddechowych, z chorobami narządu ruchu oraz przewodu pokarmowego. Sanatorium zaprasza również gości z dysfunkcją narządu ruchu, ze schorzeniami neurologicznymi, z epilepsją, a także z upośledzeniem umysłowym i chorobami psychicznymi. Ośrodek dysponuje własną bazą zabiegową, gdzie wykonywane są okłady borowinowe, różne inhalacje (ultradźwiękowe, Bullinga, tlenowe, Schnitzera), kąpiele (perełkowa, sucha w ozonie, czterokomorowa, borowinowa), hydromasaż, jonoforeza, interdyn, krioterapia oraz masaże (klasyczny, częściowy, wibracyjny, wirowy kończyn górnych i dolnych, mechaniczny HydroJet). Można brać udział w zajęciach ruchowych (gimnastyka indywidualna i zbiorowa) oraz korzystać z terapii światłem (lampy bio-V, sollux, kwarcowa). Dla gości przygotowano 220 miejsc noclegowych. W ośrodku znajduje się duża
jadalnia, a serwowane tu posiłki dostosowywane są do zaleceń dietetyków. Na terenie sanatorium znajdują się boiska sportowe z kortami tenisowymi i sale gimnastyczne. Kawiarnia z parkietem do tańca sprzyja relaksowi. Nowością jest jaskinia solna.

d2cizcb

Ośrodek Wypoczynkowy Smrek

Ośrodek położony jest w urokliwej Dolinie Popradu, wśród wzgórz Beskidu Sądeckiego. Ze względu na piękne krajobrazy, ciszę, spokój oraz bogactwo walorów przyrodniczo-wypoczynkowych przyciąga rzesze kuracjuszy o każdej porze roku. Smrek specjalizuje się w profilaktyce leczniczej chorób układu oddechowego i układu trawienia. Wydobywane w tym rejonie wody mineralne: szczawy wodorowowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowe wykorzystywane są w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w stanach zapalnych jelit, wspomagają też leczenie cukrzycy. Podstawowymi zabiegami są wannowe kąpiele mineralne, wodolecznicze natryski, zabiegi wykorzystujące borowinę, masaże, inhalacje oraz kuracje pitne wodami mineralnymi. Do dyspozycji gości jest basen oraz gabinet masażu.
Na miejscu znajduje się jadalnia i kawiarnia.

Okolica

*Stara Lubovna *(17 km). Warto odwiedzić twierdzę z końca XIV wieku, w której przygotowano kilkanaście zamkowych komnat, a także dziedzińce, baszty i mury obronne. Pod zamkowym wzgórzem znajduje się Skansen Budownictwa Ludowego. Stary Sącz (19km). Zabytkowy rynek to perełka architektury średniowiecznej, szczególnie Dom na Dołkach (obecnie muzeum) z oryginalną elewacją frontową. Warto też odwiedzić klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę.

Czarni górale
Grupa górali sądeckich żyjących w Piwnicznej i okolicach. Ich odrębność kulturowa jest widoczna w stroju, zdobnictwie, muzyce i tańcu oraz w gwarze i obrzędowości. Mężczyźni nosili ciemne (czarne lub brązowe) spodnie i kamizelki wykonane z sukna, a zamiast ciupag używali giętych lasek, tzw. kul. Kobiety ubierały się w obcisłe kaftaniki, zielone gorsety i długie spódnice z płótna (tzw. błękiciory).

Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy Limba
ul. Krynicka 3 33-350 Piwniczna Zdrój (18) 446 42 23 www.limba.piwniczna.com
Ośrodek Wypoczynkowy Smrek
Kosarzyska Piwniczna Zdrój 33-350 Piwniczna Zdrój (18) 446 42 61 (18) 446 42 65 smrek@hulewicz.pl+'?' ) www.smrek.nat.pl

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: SPA i uzdrowiska
Autor: Ewa Standzoń-Gierak, Mirosław Osip-Pokrywka

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2cizcb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cizcb
d2cizcb