Podole - kraina wielkich twierdz
Podróżujemy przez Podole. Cóż, jeśli nie potężne twierdze, jest symbolem tych ziem? Te w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu są najbardziej okazałe, ale ruin zamków jest tu wiele. Może nie tak wielkich, nie tak dobrze zachowanych, a jednak ciekawych i pięknie położonych. Kamieniec Podolski zasługuje na szczególną uwagę. Piękna starówka z murami miejskimi, ratuszem, cerkwią ormiańską, katedrą św.św. Piotra i Pawła, minaretem, kościołem Trynitarzy została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Podróżujemy przez Podole. Cóż, jeśli nie potężne twierdze, jest symbolem tych ziem? Te w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu są najbardziej okazałe, ale ruin zamków jest tu wiele. Może nie tak wielkich, nie tak dobrze zachowanych, a jednak ciekawych i pięknie położonych. Kamieniec Podolski *zasługuje na szczególną uwagę. Piękna starówka z murami miejskimi, ratuszem, cerkwią ormiańską, katedrą św.św. Piotra i Pawła, minaretem, kościołem Trynitarzy została wpisana na listę UNESCO. Również ciekawe, choć zupełnie inne jest miasteczko *Buczacz - "barokowa perła Podola". Jego zabytki skupione są w samym centrum miejscowości. W regionie, poza wielkimi bitwami i życiem dworskim, miały miejsce również inne wydarzenia kształtujące charakter tych ziem. W miejscowości Okop pod Kamieńcem Podolskim *urodził się Israel ben Eliezer, zwany Baal Szem Tow. Był on inicjatorem i głównym cadykiem chasydyzmu - mistycznego ruchu w ramach judaizmu, który rozprzestrzenił się na całe dawne Kresy. To właśnie chasydyzm
nadał tak niepowtarzalny rys nieistniejącej już kulturze jidysz. Poznaj bliżej *atrakcje Podola!
Aleksander Strojny,Krzysztof Bzowski,Artur Grossman/ if/udm
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Atrakcje Ukrainy - Podole
Tutejsze krajobrazy są również nie bez znaczenia. O przyrodzie regionu pisano: "Głębokie i przepaściste, o urwistych stokach jary rzek, rzeczułek i strumyków, znajdujących swe ujście pośrednio i bezpośrednio w korycie Dniestru. Ścianki, w znacznej części zalesione, robią z dna kotlin wrażenie gór, zaś tu i ówdzie nagie, odsłaniają ciekawą budowę geologiczną". W okolicy jest jeszcze kilka perełek jak chociażby "podziemna perła Podola", czyli Jaskinia Kryształowa, albo Zaleszczyki *- *jedyna miejscowość na Podolu o klimacie śródziemnomorskim. Dowiedz się o nich więcej na kolejnych slajdach.
Atrakcje Ukrainy - Podole
Niewielkie miasto rozłożyło się na zboczach jaru, który wyżłobiła przez wieki tocząca swe wody rzeka Strypa. "Perła podolskiego baroku" *- tak nazywano niegdyś *Buczacz *zapewne z uwagi na wspaniały, do dziś stojący w samym centrum ratusz i sąsiednią zabudowę. Cały urok miasto zawdzięczało staroście kaniowskiemu Mikołajowi Bazylemu Potockiemu, XVIII-wiecznemu właścicielowi miasta, który był fundatorem niemal wszystkich ważniejszych budowli, jakie stanęły tu w połowie owego stulecia. Idąc wzdłuż rzeki pod górę, dojdziemy do *ruin zamku *położonego na samym szczycie wzgórza dominującego nad miastem. Był głównym gniazdem rodowym Habdank-Buczackich. Wsławił się głośną obroną w 1672 r. przed wojskami sułtana Mehmeda IV, który po zdobyciu Kamieńca Podolskiego stanął pod buczackimi murami. Twierdzy pod nieobecność męża, wojewody bracławskiego Jana, broniła Teresa Potocka, która przez posłańca miała przekazać sułtanowi informację, iż broni się sama, a pokonanie jednej białogłowy wielkiej sławy padyszachowi
nie przyniesie. Obecnie zamek jest ruiną, z której pozostały jedynie resztki baszty i murów obwodowych. W południowej części miasta, przy drodze wiodącej z Buczacza do Złotego Potoku, stała wiekowa lipa (zwana Mehmedą lub traktatową), pod którą jakoby został zawarty *traktat pokojowy. Przed wojną do szczególnych miejsc należała także kamienna fontanna, przy której miał odpoczywać sam Jan III Sobieski.
Atrakcje Ukrainy - Podole
Na brzegu Dniestru, prawie 2 km od szosy w stronę Czerniowiec, stoi chocimska forteca. Nim wejdziemy na teren twierdzy, po prawej stronie ujrzymy monumentalny pomnik Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego. Nieco dalej wchodzimy przez bramę do tzw. Nowej Twierdzy. Tworzą ją dobrze zachowane wały ziemne, umocnione od zewnętrznej strony kamiennymi murami z sześcioma wielobocznymi bastionami - całość powstała na początku XVIII w. Wewnątrz wałów dostrzeżemy, prócz Starego Zamku, cerkiew zbudowaną w 1835 r. na potrzeby garnizonu rosyjskiego. Stary Zamek stoi na wąskim cyplu skalnym między Dniestrem a niewielką dolinką jego małego dopływu. W latach 60. XV w. powstała imponująca forteca z wielkim donżonem i czterema basztami o murach kilkunastometrowej wysokości (a od północy nawet ponad 20 m) i grubości sięgającej 8 m. Przez drewnianą kładkę przechodzimy ponad głęboką, suchą fosą do bramy i na dziedziniec zamkowy, na którego środku znajduje się nakryta daszkiem studnia o głębokości aż 58 m. W głębi
dziedzińca, przy wschodnim murze, znajduje się zrujnowany już najstarszy budynek mieszkalny z XV w. Jego ceglaną elewację urozmaicają białe ornamenty w kształcie pasów oraz kamienne gotyckie okna na piętrze.
Atrakcje Ukrainy - Podole
Kamieniec Podolski to miasto legenda. Ranga miejscowych zabytków sytuuje je na mapie zachodnioukraińskich atrakcji zaraz po Lwowie. Fantastyczne położenie nad skalistym wąwozem rzeki Smotrycz, potężny zamek, pamiątki po kilku narodach, które żyły tu wspólnie przez setki lat i fascynująca historia - wszystko to powoduje, że zwiedzając dawną Galicję Wschodnią, Kamieńca absolutnie pominąć nie możemy. Choć historycznie nie jest on już miastem galicyjskim - dawna stolica Podola znalazła się w zaborze rosyjskim - leżał jednak w pobliżu granicy. Spływająca z Wyżyny Podolskiej rzeka Smotrycz wije się malowniczo w głębokim skalistym jarze. W miejscu, gdzie tworzy niemal pełną pętlę, rozłożył się stary Kamieniec. Jedyne naturalne dojście do tego półwyspu wiedzie przez wąski skalny przesmyk. Tam ulokowała się broniąca dostępu do miasta kamieniecka twierdza.
Atrakcje Ukrainy - Podole
Zaleszczyki leżą w obwodzie tarnopolskim, na lewym brzegu Dniestru. Miasteczko prawie spada ku Dniestrowi w miejscu, w którym rzeka skręcająca na południowy wschód a następnie na północ tworzy jak gdyby półwysep - w owym zakolu płaskowyż jest znacznie nachylony ku południowi. To właśnie w tym tkwi tajemnica niezwykłego mikroklimatu Zaleszczyk. Taki płaskowyż jest bowiem zawsze dobrze nasłoneczniony, co nie pozostaje bez wpływu na roślinność, rolnictwo i na turystykę. Zaleszczyki są jedyną miejscowością na Podolu o klimacie śródziemnomorskim. W okolicy warto zobaczyć Czerwonogród, gdzie znajdują się malownicze ruiny pałacu.
Atrakcje Ukrainy - Podole
To niegdysiejsze miasteczko jest obecnie niewielką miejscowością przy szosie z Kamieńca do Czerniowiec, położoną na wysokiej skarpie ponad jarem dniestrowym u zbiegu Dniestru i rzeczki Żwańczyk. Pierwsza wzmianka o Żwańcu pochodzi z 1431 r., kiedy to król Władysław Jagiełło nadał osadę rycerzowi Swyczy z Łęczyna. W 1469 r. wymieniono ją jako królewszczyznę zarządzaną przez Michała Buczackiego - powstała tu wtedy pierwsza warownia. Następnie stanowiła własność Jazłowieckich, Sroczyckich, Kalinowskich, którzy wznieśli nowy zamek, i Lanckorońskich. Ze względu na bliskość granicy tureckiej i potężnego zamku w Chocimiu jego znaczenie strategiczne było bardzo duże. Do naszych czasów ocalały baszta północna, fragmenty baszty wschodniej i budynku bramnego.
Atrakcje Ukrainy - Podole
Jaskinia w Krzywczu ma 22 km długości i należy do największych na świecie jaskiń krasowych utworzonych w tworach gipsowych. Odkryta została już w 1721 r. i opisana przez jezuitę Gabriela Rzączyńskiego. Trasa udostępniona do szerokiego zwiedzania liczy 3 km. Pierwsze 500 m to mało ciekawy korytarz oświetlony elektrycznie, który przechodzi się bez zatrzymywania. Później zaczynają się najbardziej interesujące komnaty i przesmyki migoczące setkami różnych kolorów. Przewodnik pokazuje bajkowe formy, nazywając je ku uciesze gości "ręką włodarza pieczary", "morzem koralowców", "podziemnym wodospadem" itd. Kryształy, którymi wyłożona jest powierzchnia korytarza, rzeczywiście przypominają czasem gęstwinę paproci, bursztynową mozaikę lub szronową powłokę. Wewnątrz utrzymuje się cały rok stała temperatura (ok. 11 stopni Celsjusza) oraz wysoka wilgotność powietrza. Najciekawsze są: Sala Zawałów (obsuwisk) z betonowymi plombami z 1928 r. umacniającymi strop jaskini oraz Korytarz Kamiennych Sopli z
fantazyjnymi naroślami gipsowymi. Ciekawa jest także Sala Kamiennych Kwiatów i, największa, Sala Brył.
Aleksander Strojny,Krzysztof Bzowski,Artur Grossman/ if/udm
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/ukraina-zachodnia-tam-szum-prutu-czeremoszu-wydanie-7-aleksander-strojny-krzysztof-bzowski-artur-gross,beukr7.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl