Podróż do USA - z wizą czy bez?
Wprowadzenie Programu Ruchu Bezwizowego do USA niektórym wydaje się otwartymi wrotami do raju. W praktyce nie jest tak różowo. Nie każdy może z tego programu skorzystać. W niektórych przypadkach posiadacze wiz nadal są uprzywilejowani.
Kto może podróżować do USA bez wizy
Zniesienie obowiązku posiadania wiz przy wjeździe na terytorium USA nie dotyczy wszystkich Polaków. Istnieje pewna grupa, która obowiązkowo będzie musiała starać się o otrzymanie wizy. Należą do niej osoby, które wcześniej nie otrzymały wizy, zostały deportowane z USA, przekroczyły maksymalny czas pobytu określony przy wjeździe przez urzędnika imigracyjnego. Warunkiem skorzystania z możliwości podróżowania do USA bez wizy jest wcześniejsza niekaralność, dobry stan zdrowia (skorzystanie z tej możliwości wyklucza np. choroba zakaźna), posiadanie paszportu biometrycznego (na szczęście w Polsce od kilku lat wydaje się już tylko takie paszporty). Warto też sprawdzić, do jakich krajów nie powinno się podróżować po 2011 roku, by skorzystać z możliwości wjazdu do USA bez wizy.
Formalności związane z ruchem bezwizowym do USA
Możliwość podróżowania do USA bez wizy nie oznacza braku żadnych formalności. Na pewno nie będzie trzeba stawiać się na osobistą rozmowę z konsulem w ambasadzie lub konsulacie USA, niemniej o kilku ważnych rzeczach trzeba pamiętać. Przede wszystkim niezbędna jest rejestracja w systemie ESTA najpóźniej na 72 godziny przed planowanym wylotem. To niezbędny czas na autoryzację podróży w systemie i otrzymanie zgody na wylot. Jeśli autoryzacja zakończy się odmową, pozostaje staranie się o wizę. Autoryzacja w systemie ESTA ważna jest dwa lata.
Aby przekroczyć granicę z USA trzeba mieć wykupiony bilet powrotny lub (w przypadku podróży tranzytowej) bilet na wylot w innym kierunku.
Do USA jak do strefy Schengen?
Program Ruchu Bezwizowego do USA mylony jest często z nieograniczoną możliwością poruszania się w strefie Schengen. W praktyce te dwa udogodnienia przy przekraczaniu granic bardzo dużo różni. Strefa Schengen jest wolna od kontroli granicznych, a do poruszania się w niej wystarcza dowód osobisty. Pobyt w obcym kraju w strefie Schengen nie jest ograniczony czasowo.
Przy przekraczaniu granicy USA bez wizy niezbędny jest biometryczny paszport. Pobyt w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się od spotkania z urzędnikiem imigracyjnym, który wyda zgodę na pobyt, lub nie. Maksymalny czas pobytu bez wizy wynosi 90 dni.
Kiedy obowiązkowo trzeba mieć wizę do USA
Z Programu Ruchu Bezwizowego mogą korzystać osoby, które wybierają się do Stanów Zjednoczonych w celach niezarobkowych (np. turystycznie) i na okres krótszy niż 90 dni. W każdym innym przypadku niezbędne jest posiadanie wizy. Dotyczy to także osób, które będą uczestniczyły w konferencji i dostaną za to gratyfikację finansową.
Bezwzględnie trzeba mieć wizę do USA, jeśli celem wyjazdu jest praca lub nauka, albo gdy planowany pobyt będzie dłuższy niż 90 dni.
Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie WizaOnline.org
Zalety posiadania wizy do USA
Jak już zostało powiedziane, rejestracja w systemie ESTA ważna jest dwa lata. Okres ten ulegnie skróceniu przy zmianie nazwiska lub paszportu. W przypadku posiadania wizy okres ważności wynosi 10 lat, zmiana paszportu nie ma wpływu na jej ważność.
Posiadanie wizy wydłuża jednorazowy czas pobytu do 180 dni, umożliwia zmianę jej statusu z turystycznej na biznesową lub studencką.
Brak wizy przy zawarciu związku małżeńskiego z obywatelem USA będzie skutkował koniecznością powrotu do Polski po 90 dniach pobytu i staraniem się o otrzymanie wizy niezbędnej do uzyskania zielonej karty, czyli prawa nieograniczonego pobytu w USA.
Posiadanie wizy daje jeszcze jedną, ważną zaletę. W przypadku odmowy wjazdu na teren USA przez urzędnika imigracyjnego można się odwołać do sądu imigracyjnego. Brak wizy oznacza, że decyzję podejmuje urzędnik i jest ona ostateczna.
WP Turystyka na: