EgzotykaPodróże tylko dla prawdziwych mężczyzn

Podróże tylko dla prawdziwych mężczyzn

Podróże tylko dla prawdziwych mężczyzn

Trenowanie każdej sztuki walki kształtuje samodyscyplinę, rozwija gibkość i rozładowuje stres. Od wieków drogą walki wręcz rozstrzygano spory prywatne, jak również polityczne. Podróżując po świecie warto zapoznać się z panującą w danym kraju sztuką walki, której filozofia jest wszechobecna w codziennym życiu. Oto coś dla prawdziwych mężczyzn.

Trenowanie każdej sztuki walki kształtuje samodyscyplinę, rozwija gibkość i rozładowuje stres. Od wieków drogą walki wręcz rozstrzygano spory prywatne, jak również polityczne. Podróżując po świecie warto zapoznać się z panującą w danym kraju sztuką walki, której filozofia jest wszechobecna w codziennym życiu. Oto coś dla prawdziwych mężczyzn.

1 / 7

Muai Thai, Tajlandia

Obraz

Muay Thai wywodzi się z Tajlandii, gdzie rozwija się po dziś dzień stając się niemalże sportem narodowym. Jest to jedna z najstarszych sztuk walki, której początek datuje się na XIII wiek. Charakteryzuję się ona używaniem, prócz pięści i nóg, kolan i łokci oraz wykonywaniem rzutów i kopnięć, co skutkuje szybkimi nokautami. Boks stanowi dla Tajlandczyków bardzo ważną cześć kultury. Treningi w klasztorach buddyjskich rozpoczynają już nawet pięciolatkowie. Muai Thai to jedna z nielicznych sztuk walki, w której nie nadaje się stopni szkoleniowych. Tu uznanie zdobywa się za liczbę wygranych walk.

2 / 7

Karate, Okinawa

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/mikebaird/3823658879/sizes/l/

Karate to sztuka walki powstała na Okinawie, która stała się szkołą hartowania charakterów. To forma walki wzmacniająca ciało, koordynację, zwiększająca szybkość i czujność. Przez wielu uważana jest za idealne połączenie siły zewnętrznej z wewnętrzną, które są skutkiem intensywnych treningów opartych na wypracowanych setki lat temu metodach. Walka odbywa się przy użyciu bloków, ciosów i uników. Karate wymaga od człowieka umiejętności połączenia pracy mięśni, dynamiki, oddechu oraz relaksu.

3 / 7

Capoeira, Brazylia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/adesigna/185067928/sizes/o/

Capoeira to sztuka walki wywodząca się z tradycji afrykańskich i brazylijskich. Jej charakterystycznymi cechami są akrobatyka i rytmika. Dzięki elementom tańca styl ten jest płynny i nieprzewidywalny dla przeciwnika. Pierwotnie Capoeira była manifestacją odrębności kulturowej brazylijskich niewolników, głównie w Salwadorze i w Rio de Janeiro. Obecnie zawiera wiele elementów walki, głównie samoobrony, kopnięć, obaleń i akrobatycznych ewolucji. Wraz z niewolnikami z „czarnego lądu” do Ameryki Południowej przybył berimbau. To bardzo istotny w tej sztuce walki instrument muzyczny nadający podstawowy rytm. Najważniejszym ruchem w Capoeirze jest ginga, który nadaje jej charakter tańca i jest bazą do wykonywania ataków jak również uników.

4 / 7

Kung-fu, Chiny

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/paulpker121/3890517741/sizes/o/

Kung-fu bezapelacyjnie spopularyzował Bruce Lee, za sprawą filmów takich jak _ Wejście smoka _, czy _ Droga smoka _. Samo słowo kung-fu oznacza dążenie do celu poprzez ciężką pracę. Sztuka ta opiera się na ekonomicznym wykorzystaniu ruchów oraz prostolinijnym ataku i obronie. Dawniej style dzielono na północny i południowy. Pierwszy charakteryzował się przewagą kopnięć i zwrotów, natomiast drugi, rozwiniętymi ręcznymi technikami. Obecnie istnieje ich tysiące, ale znanych jest około 60, m.in.: Białego Żurawia, Małpy, Płonącego Smoka, Tygrysa. Najbardziej popularnym stylem jest Shaolin Kung-fu, który związany jest bezpośrednio z klasztorem Shaolin. Jego tradycja sięga ponad 1500 lat. Charakteryzuje się on szybką i mocną techniką. Przeciwnicy prowadzą walkę na długim i średnim dystansie, przez co dominuje w niej duża ilość kopnięć i wyskoków.

5 / 7

Aikido, Japonia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/matteo-mazzoni/971517795/sizes/o/

Istnieje opinia, że aikido jest szczególnie dobrze dostosowane do walki z wieloma atakującymi. Sztuka ta opiera się na zasadzie ruchu i energii, dzięki której można zneutralizować lub zmienić atak oraz kontrolować atakującego. Technika walki składa się głównie z uników, rzutów i dźwigni na małe stawy, takie jak nadgarstki i łokcie. Aikido to nie tylko walka wręcz. W celach ćwiczebnych używana jest broń taka jak jō (drewniany kij o przekroju koła), bokken (drewniany miecz), tantō (sztylet).

6 / 7

Taekwondo, Korea

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/retazos/3939317857/sizes/o/

Taekwondo to sztuka stworzona do celów militarnych, która w miarę popularyzacji przeszła do użytku cywilnego. Kładzie ona nacisk na efektywne wykorzystanie wszystkich części ciała, szczególnie zaś rąk i nóg. W celu obezwładnienia przeciwnika stosuje się uderzenia, kopnięcia, uniki, zasłony, dźwignie i rzuty. Jej popularność i walory sportowe spowodowały włączenie jej do programu Igrzysk Olimpijskich.

7 / 7

Zapasy, Grecja

Obraz
© AFP

Początki zmagań zapaśników sięgają Igrzysk Olimpijskich organizowanych w starożytnej Grecji. Aby położyć przeciwnika na łopatki, w dyscyplinie tej wymaga się jednoczesnego zastosowania siły i szybkości. Sztuka ta dzieli się na dwa style – wolny i klasyczny. W pierwszym dozwolone są chwyty za nogi, natomiast w drugim wyłącznie powyżej pasa. Warto pamiętać, że z zapasów wyeliminowane zostały techniki stwarzające potencjalne zagrożenie, takie jak dźwignie czy duszenia.

(sc)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)