Podróżują w konkretnym celu. Zwiedzanie i wypoczynek nie są najważniejsze
Przyzwyczailiśmy się do traktowania turystyki, jako formy hobby czy relaksu, a w każdym razie sposobu na spędzanie wolnego czasu. Tymczasem coraz więcej osób łączy atrakcje podróżnicze z obowiązkami oraz innymi "koniecznościami", które wymagają wyjazdów. Zwiedzanie miast przy okazji wyjazdów służbowych nikogo już nie dziwi. Ostatnio rozwija się jednak również zupełnie inna forma turystyki.
Coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie za granicę w celu wykonania zabiegów stomatologicznych. To zjawisko nazywane jest turystyką stomatologiczną. Szacuje się, że ten rodzaj wyjazdów robi się coraz bardziej popularny – w Europie rok do roku wzrósł o 15 proc.
Co ciekawe, ze względu na fakt, że wiele usług stomatologicznych nie wymaga "unieruchomienia" pacjenta w szpitalu czy klinice, a ten pomiędzy kolejnymi etapami prac przy uzębieniu może swobodnie się poruszać, ta grupa osób bardzo chętnie wykorzystuje pobyt w innym kraju i czas wolny pomiędzy zabiegami na poznawanie atrakcji turystycznych okolicy. Korzysta także z bazy noclegowej oraz oferty kulturalnej.
Polska w pierwszej dziesiątce
Ranking dotyczący turystyki stomatologicznej przygotował portal medicaltravelmarket.com. Wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków w tej dziedzinie znalazła się Polska. Na podium uplasowały się Hiszpania, Tajlandia i Turcja. Natomiast Polska, Chorwacja, Dania i Czechy zamykają pierwszą dziesiatkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kochają ucztować i uważają się za podobnych do Polaków. "Czuję się tutaj jak w domu"
Rynek polskich usług stomatologicznych ma wiele do zaoferowania pacjentom nie tylko pod względem leczenia, ale także pod względem stomatologii kosmetycznej i ortodoncji.
Popularność w mediach społecznościowych
Na sytuację wpływa z pewnością fakt, że trend "podróży po zdrowie i urodę" ma się bardzo dobrze w mediach społecznościowych. Mnóstwo informacji zachwalających "idealny" uśmiech i liczne oferty obiecujące spełnienie marzenia o nim, przyczyniły się do rozwoju tej specyficznej dziedziny.
- W ostatnich latach Polska stała się coraz bardziej popularnym miejscem dla turystyki stomatologicznej dla mieszkańców m.in. Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Islandii - mówi Monika Teslak, lekarz dentysta z Grupy Lux Med. - Dostępność różnorodnych zabiegów w Polsce jest relatywnie wysoka, a wiele klinik oferuje wysoki standard opieki stomatologicznej w konkurencyjnych cenach.
Z tego typu "turystyki" korzystają także Polacy, choć ze względu na poziomy cen w Europie zachodniej, nasi rodacy szukają tańszych usług medycznych w innych kierunkach.
Turystyka dentystyczna jest coraz bardziej popularna, jednak decydując się na wyjazd do innego kraju w celu leczenia uzębienia, należy wziąć pod uwagę ryzyka, jakie mogą wystąpić. Należy zachować szczególną ostrożność, szukając opieki dentystycznej poza rodzimym krajem. Istotne jest, z jakich materiałów korzystają dentyści, a także jakie jest ich doświadczenie.
Bez względu na to, jak wykwalifikowany jest dentysta, zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia leczenia. - Jeśli po powrocie do domu wystąpią komplikacje, nie zawsze łatwo jest wrócić do kliniki, która prowadziła leczenie, zwłaszcza jeśli wystąpiła infekcja. Należy wziąć pod uwagę także bariery językowe.
- Podróżowanie do innego kraju w celu leczenia stomatologicznego, czyli turystyka stomatologiczna, może być nowym trendem, jak i stanowić pewne zagrożenie - przestrzega Monika Teslak. - Ważne jest, aby przed wyborem miejsca, w którym poddamy się zabiegom stomatologicznym, zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, m.in. komunikację, standardy bezpieczeństwa i możliwość uzyskania dalszej opieki w razie potrzeby.
Niezależnie od oceny ryzyka związanego z samym celem podróży, należy przyjąć do wiadomości, że grupa "turystów medycznych" jest stale rosnącą grupą docelową i być może warto pomyśleć w hotelach, restauracjach czy innych obiektach związanych z branżą, o usługach dedykowanych takim właśnie gościom.
Źródło: medicaltravelmarket.com, LUX MED