Podziemne miasta i tajne tunele - najbardziej zagadkowe miejsca w Polsce
Podziemna Polska - Osówka
Kilometry podziemnych korytarzy, ogromne hale, tajne pomieszczenia zbudowane przez Niemców czy sztolnie wydobywające rudy uranu do produkcji pierwszej bomby atomowej zbudowanej w Związku Radzieckim - wszystko to znajdziemy w podziemnej Polsce. Przedstawiamy najciekawsze obiekty, dla których warto zejść pod powierzchnię!
Kilometry podziemnych korytarzy, ogromne hale, tajne pomieszczenia zbudowane przez Niemców czy sztolnie, w których wydobywano rudy uranu do produkcji pierwszej bomby atomowej zbudowanej w Związku Radzieckim - wszystko to znajdziemy w podziemnej Polsce. Przedstawiamy najciekawsze obiekty, dla których warto zejść pod powierzchnię!
Najbardziej imponującym pohitlerowskim obiektem na terenie Polski jest z pewnością kompleks "Riese" w Górach Sowich, który skrywa kilometry podziemnych korytarzy, ogromne hale, a może nawet skarby. Mówi się, że gdyby Niemcom udało się dokończyć projekt, na Dolnym Śląsku powstałoby podziemne miasto. Mogłoby w nim przebywać jednocześnie nawet 20 tysięcy osób. Dziś w miejscowości Głuszyca znajduje się wejście do największego podziemnego kompleksu tuneli Osówka. Wydrążone w 1943 roku miały połączyć miejscowości Książ, Osówka, Włodarz, Walim i Rzeczka. Przeznaczenie tych kilkunastokilometrowych tras stanowi do dziś niewyjaśnioną tajemnicę. Z tamtego okresu nie zachowały się żadne dokumenty ani projekty budowlane. Możemy się jedynie domyślać, jakim celom miało służyć podziemne miasto.
if/udm