Pojezierze Mazurskie – co warto zobaczyć w krainie tysiąca jezior?

Pojezierze Mazurskie, znane również jako kraina tysiąca jezior, jest położone na granicy województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Ta część Polski to idealny region na wakacje dla miłośników sportów wodnych oraz leśnych wędrówek. Na Pojezierzu nie brakuje atrakcji dla zwolenników zabytków i zwiedzania miast. Co warto wiedzieć o Pojezierzu Mazurskim? Jakie jeziora się tam znajdują i jakie są największe atrakcje tego regionu?

Pojezierze Mazurskie
Pojezierze Mazurskie
Źródło zdjęć: © Getty Images

01.07.2020 15:38

Na Mazurach nie brakuje atrakcji! Zobaczcie, gdzie warto spędzić wakacje w Polsce 2020.

Pojezierze Mazurskie – co warto wiedzieć o jego jeziorach?

Pojezierze Mazurskie jest położone w północnej części Polski, pomiędzy Pojezierzem Iławskim, Pojezierzem Litewskim, Niziną Staropruską, a Niziną Północnomazowiecką. Obejmuje kilka jednostek fizycznogeograficznych, do których należą:

·        Pojezierze Mrągowskie,

·        Pojezierze Olsztyńskie,

·        Równina Mazurska,

·        Kraina Wielkich Jezior Mazurskich,

·        Wzgórza Szeskie,

·        Kraina Węgorapy,

·        Pojezierze Ełckie.

Region ten oferuje zróżnicowane krajobrazy, wśród których dominują niziny poprzecinane licznymi jeziorami. Na Pojezierzu Mazurskim występują również pagórki, wzgórza, wały oraz pola sandrowe.

Główną atrakcją Pojezierza Mazurskiego są jego liczne jeziora. Na całym pojezierzu znajduje się aż 2700 jezior o powierzchni powyżej 1 ha, a wszystkie jeziora zajmują około 7% powierzchni pojezierza. Najbardziej znane i najczęściej odwiedzane jeziora Pojezierza Mazurskiego to między innymi:

·        Jezioro Śniardwy: jest największym jeziorem w Polsce, a jego powierzchnia wynosi ponad 113 km kwadratowych. Jezioro jest połączone systemem kanałów z innymi jeziorami, w tym między innymi z jeziorami Łuknajno, Tuchlin i Roś. Te oraz inne jeziora tworzą akwen nazywany Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

·        Jezioro Mamry: jest drugim co do wielkości jeziorem w Polsce. Przechodzi przez nie szlak żeglugi, który rozpoczyna się w Węgorzewie i prowadzi między innymi przez Giżycko oraz Mikołajki do Rucianego-Nidy.

·        Jezioro Kisajno: jest częścią kompleksu jeziora Mamry, a od północnej strony łączy się z jeziorem Dargin. Na jeziorze znajdują się liczne wyspy, nie można jednak przybijać do ich brzegów, ponieważ są one objęte ochroną.

·        Jezioro Leleskie: jest wyjątkowe, ponieważ jego wody są niezwykle czyste i przejrzyste. Krystalicznie czysta woda sprawia, że nad jezioro chętnie przyjeżdżają miłośnicy sportów wodnych, szczególnie pływania i nurkowania.

Łódki na Mazurach
Łódki na Mazurach© Getty Images

Pojezierze Mazurskie – jakie atrakcje trzeba odwiedzić?

Większość ludzi wybiera Pojezierze Mazurskie jako cel podróży głównie ze względu na jego jeziora i możliwość żeglowania lub uprawiania innych sportów wodnych. W rejonie tym nie brakuje również szlaków rowerowych, pięknych lasów oraz urokliwych miast i miasteczek. Co oprócz jezior warto zobaczyć na Pojezierzu Mazurskim?

1.      Pasym: to małe miasteczko położone nad jeziorem Kalwa. Warto je odwiedzić, ponieważ Pasym jest najstarszym miastem na Mazurach. Miasteczko jest małe, jednak niezwykle klimatyczne i urokliwe. Będąc w Pasymiu koniecznie trzeba zajść do kościoła ewangelicko-augsburdzkiego, którego charakterystyczna wieża jest najbardziej rozpoznawalnym punktem w panoramie miasta.

2.      Sztynort: jest znany z największej przystani na Mazurach, w której może zmieścić się około 600 jachtów. Blisko mariny znajdują się liczne restauracje, bary, sklepy, a także miejsca noclegowe, w tym kemping. Miasteczko odwiedzane jest nie tylko ze względu na przystań, ale również na znajdujący się w nim zabytkowy zespół pałacowo-parkowy.

3.      Szczytno: jest miasteczkiem o bardzo bogatej historii, w którym oglądać można między innymi ruiny zamku Krzyżackiego. Warto również przespacerować się po Starówce oraz odwiedzić pobliskie Jezioro Domowe Małe i Jezioro Domowe Duże.

4.      Sorkwity: to wieś położona między jeziorami Lampackim a Gielądzkim. Największą atrakcją wsi jest malowniczo położony neogotycki Pałac. Warto zobaczyć również ewangelicko-augsburdzki kościół.

Ryn: miasto położone między dwoma jeziorami – Jeziorem Ryńskim i Ołów. Jest w nim niewielka przystań, a także pokrzyżacki zamek. Atrakcją jest też wiatrak holenderski zbudowany w drugiej połowie XIX wieku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)