Trwa ładowanie...

Pokazał nagranie z parku narodowego. "Podziwiam opanowanie"

Adam Zbyryt — znany także jako Człowiek z Puszczy — to naukowiec, popularyzator nauk przyrodniczych i autor książek o zwierzętach. Opublikował on w mediach społecznościowych wideo z Białowieskiego Parku Narodowego pokazujące jego spotkanie z wilkami. "Wiedziałem, że nic mi nie grozi" — czytamy w opisie nagrania.

Naukowiec pokazał, jak wyglądało jego spotkanie z wilkami Naukowiec pokazał, jak wyglądało jego spotkanie z wilkami Źródło: Adobe Stock, fot: Martin Mecnarowski
d19lc02
d19lc02

Wilki w wielu osobach budzą przerażenie. Spotkanie z nimi gdzieś na leśnych ścieżkach postrzegamy raczej w kategorii koszmarów, a nie marzeń. Jednak zdaniem Adama Zbyryta taka sytuacja nie musi wiązać się ze strachem, bo z reguły wilki nie są groźne dla ludzi. W Polsce (na południu, we wschodniej części kraju oraz na zachód od Wisły) żyje — według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska — kilka tysięcy osobników tego gatunku.

Spotkał pięć wilków w parku narodowym. "Wiedziałem, że nic mi nie grozi"

"Weszliśmy do Białowieskiego Parku Narodowego od strony Kosego Mostu. Gdy doszliśmy do pierwszego skrzyżowania, obejrzałem się za siebie i wtedy zobaczyłem grupę pięciu wilków. Szły za nami, podążając naszym śladem. Początkowo szły w luźnej grupie, spokojnie. W końcu były u siebie. To my byliśmy gośćmi. Kiedy były jakieś sto metrów od nas, ustawiły się jeden za drugim, a potem skręciły w las i tyle je widzieliśmy" — czytamy w opisie nagrania, które udostępnił naukowiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapomnij o Zakopanem. "Czuliśmy się, jakbyśmy byli jedynymi turystami"

Jak dodał, nie czuł strachu, lecz niezwykłe podniecenie i radość. Miał też nadzieje, że ten piękny spektakl przyrody będzie trwał jak najdłużej. "Wiedziałem, że nic mi nie grozi" — skwitował.

Na nagraniu udało się uchwycić pięć wilków Facebook
Na nagraniu udało się uchwycić pięć wilków Źródło: Facebook, fot: Człowiek z Puszczy

Wilki z reguły nie są groźne dla ludzi

Jak wyjaśnia Zbyryt w dalszej części wpisu, wilki to drapieżniki, ale z reguły nie są groźne dla ludzi. Oczywiście w sytuacji zagrożenia mogą zdecydować się na atak i trzeba brać to pod uwagę i nie skracać dystansu, bo to dzikie zwierzęta. "Albo, gdy jakiś wilk został wychowany przez człowieka lub był przez ludzi dokarmiany i oswajany, wtedy może zatracić przed nami lęk. Takie osobniki mogą być niebezpieczne. Zawsze w takich sytuacjach jest to wina człowieka, a nie wilka. I to nie one powinny być karane" — tłumaczy.

d19lc02

Pod nagraniem pojawiło się sporo komentarzy. Część internautów dzieliła się swoimi doświadczeniami, inni pisali, że nie wyobrażają sobie takiego spotkania. "Podziwiam opanowanie", "Piękne spotkanie. Chciałbym mieć takie. Wiem, że to nie łatwa sprawa", "Ale zazdroszczę", "Niesamowicie wyglądają. Jednak nie chciałabym spotkać w lesie wilka. Czułabym się nieswojo i przelękniona" — czytamy.

Źródło: Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19lc02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19lc02