Trwa ładowanie...
17-01-2011 15:25

Polańczyk Zdrój. Sanatorium Plon. Gdzie wypocząć?

Polańczyk Zdrój to kompleks sanatoriów i domów wczasowych leżących na skraju Bieszczad, na wąskim półwyspie głęboko wcinającym się w wody Jeziora Solińskiego. Sanatorium Plon to jeden z nich. Gdzie warto wypocząć?

Polańczyk Zdrój. Sanatorium Plon. Gdzie wypocząć?Źródło: Hachette Polska
d2mimvu
d2mimvu

Polańczyk Zdrój to kompleks sanatoriów i domów wczasowych leżących na skraju Bieszczad, na wąskim półwyspie głęboko wcinającym się w wody Jeziora Solińskiego.

Osada, nazywana dawniej Poleszczańskie, istniała już w XVI wieku i należała do sławnego rodu Kmitów. Była wsią założoną na prawie wołoskim, której mieszkańcy żyli z hodowli i wypasu bydła. W latach 60. XX wieku zbudowano na Sanie zaporę i utworzono zalew o linii brzegowej wynoszącej 152 km. Dla Polańczyka rozpoczął się nowy etap w rozwoju, ponieważ osada stała się kurortem wczasowo-uzdrowiskowym. Zbudowano dziewięć okazałych sanatoriów i domów wypoczynkowych, a po odkryciu źródeł wód szczawowych miejscowość uzyskała status uzdrowiska.

Dzisiaj Polańczyk to znana bieszczadzka miejscowość letniskowa, usytuowana na zachodnim brzegu jeziora, przy tzw. małej obwodnicy bieszczadzkiej. Wieś składa się z dwóch części. Pierwsza, położona wzdłuż drogi, to właściwy Polańczyk. Znajduje się tam centrum administracyjne wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Powyżej zbudowano niewielkie osiedle Panorama, a jeszcze nad nim willowe osiedle Na Górce. Z restauracji o tej samej nazwie roztacza się piękna panorama Jeziora Solińskiego i Bieszczad. Niżej, wzdłuż drogi na Wołkowyję, leży Stary Polańczyk. Po prawej stronie drogi znajduje się jego najcenniejszy zabytek – kościół parafialny Matki Bożej Pięknej Miłości, wybudowany w 1907 roku jako cerkiew grekokatolicka. W środku wisi cudowna ikona Matki Boskiej Łopieńskiej, przeniesiona z opuszczonej cerkwi w Łopieńce koło Cisnej. Po drugiej stronie jest cmentarz rzymskokatolicki z murowaną kaplicą Matki Bożej Królowej Polski. Za kościołem biegnie też droga do przeprawy promowej na Wyspę Dużą.

Druga część wsi to Polańczyk Uzdrowisko, położone na długim półwyspie, dawnym grzbiecie górskim. Idąc w kierunku przystani WOPR, mija się liczne sanatoria, domy wczasowe i hotele. Największe z nich to Dedal, Jawor, Szymon, Plon, Solinka i Amer-Pol (dawniej Ela). Za ośrodkami zaaranżowano sosnowy Park Zdrojowy. Dalej znajduje się centrum handlowo-gastronomicznego z licznymi barami, kawiarniami i restauracjami. Wieczorem jadłodajnie i puby zamieniają się w dyskoteki. Na końcu cypla jest przystań i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

UZDROWISKA

Sanatorium Uzdrowiskowe Solinka

Sanatorium położone jest w sąsiedztwie Jeziora Solińskiego, tak więc zimą można skorzystać z wyciągu narciarskiego, a latem czynne są wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ośrodek prowadzi leczenie schorzeń narządu ruchu, dróg oddechowych, zespołów nerwicowych, otyłości oraz schorzeń przemiany materii. Obecność w Polańczyku wód mineralnych (wodorowęglanowo-sodowych) pozwala wykorzystać ich działanie w kuracji pitnej oraz proponowanych tu kąpielach leczniczych. Na terenie obiektu znajduje się Pijalnia Wody Mineralnej oraz nowoczesny Zakład Przyrodoleczniczy, dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonywane są tu zabiegi z fizykoterapii, hydroterapii, dostępne są różnego rodzaju masaże, zabiegi laserowe, magnetronik, kriostymulacja, inhalacje, okłady borowinowe i parafinowe, a także naświetlania i ćwiczenia w basenie. Jedną z metod leczniczych jest również klimatoterapia. Uzdrowiskowy dział żywienia prowadzi leczenie dietetyczne. Goście mogą korzystać z tras spacerowych, boisk sportowych, szlaków
turystycznych. W sanatorium organizowane są także wycieczki piesze i autokarowe w najciekawsze zakątki Bieszczad, rejsy po Zalewie Solińskim, prelekcje, ogniska, wieczorki taneczne i kuligi.

d2mimvu

Ośrodek Leczniczo-Wypoczynkowy Dedal

Ośrodek świadczy usługi w zakresie profilaktyki i leczenia schorzeń narządu ruchu pochodzenia ortopedyczno-urazowego, reumatologicznego i neurologicznego, leczy schorzenia górnych dróg oddechowych, układu krążenia i przemiany materii. W oferowanych zabiegach wykorzystywana jest borowina, wody mineralne, terapie wodne oraz leczenie zimnem i światłem. Oprócz tego można korzystać z programów fizykoterapeutycznych, z elektroterapii, kinezyterapii, magnetoterapii, kuracji pitnych oraz masaży. Ośrodek organizuje pobyty rehabilitacyjne, lecznicze, turnusy odchudzające, zimowiska i zielone szkoły oraz pobyty weekendowe, sympozja i szkolenia. Wysoko wykwalifikowany personel, sympatyczna obsługa i miła domowa atmosfera sprawiają, iż Dedal cieszy się dobrą opinią, zjednując sobie coraz więcej kuracjuszy. Nowo otwarta Pijalnia Wód Mineralnych jest dodatkową atrakcją tego miejsca. Kuchnia serwuje posiłki uwzględniające zalecenia dietetyczne.

Sanatorium Uzdrowiskowe Amer-Pol (Ela)

Profil leczniczy uzdrowiska obejmuje profilaktykę, leczenie i rehabilitację schorzeń narządu ruchu pochodzenia ortopedyczno-urazowego, reumatoidalnego, neurologicznego, choroby dróg oddechowych oraz schorzenia przemiany materii – cukrzycę i otyłość. W ośrodku można poddać się zabiegom z hydroterapii, peloidoterapii, krioterapii, kinezyterapii i fizykoterapii. Kuracjusze korzystają z masaży, inhalacji, ciepłolecznictwa, terapii świetlnych, zabiegów wykorzystujących prądy, laser i pole magnetyczne. Ponadto na terenie Zakładu Przyrodoleczniczego znajduje się Pijalnia Wód Zdrojowych, tak więc powszechne są kuracje pitne wodami mineralnymi. Do dyspozycji gości są sauna, siłownia i gabinet kosmetyczny. Sanatorium ma 420 komfortowych pokoi z telefonem, balkonem oraz telewizją. Na miejscu znajdują się też nowoczesna stołówka, kawiarnia oraz kawiarenka internetowa. Z myślą o aktywnym wypoczynku dla kuracjuszy przygotowano boiska sportowe i kort tenisowy. Ośrodek organizuje turnusy rehabilitacyjno-edukacyjne, pobyty
świąteczne, wczasy lecznicze, kolonie, zimowiska i zielone szkoły.

Sanatorium Uzdrowiskowe Plon

Sanatorium usytuowane jest blisko XIX-wiecznej osady, przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, na pięknie położonym półwyspie Zalewu Solińskiego. Specjalizuje się w leczeniu, profilaktyce, rehabilitacji i edukacji zdrowotnej chorób narządu ruchu pochodzenia ortopedyczno--urazowego i reumatologicznego oraz schorzeń układu oddechowego, chorób metabolicznych i otyłości. Sanatorium posiada własną bazę zabiegową, a także Pijalnię Wód. Oferuje całą gamę zabiegów z balneoterapii, fizykoterapii i hydroterapii, a także inhalacje, masaże, zabiegi wykorzystujące parafinę, poza tym termożele, kriożele, zabiegi laserowe i kinezyterapeutyczne (także w basenie). W Zakładzie Przyrodoleczniczym działa sauna i solarium. Do dyspozycji gości jest również gabinet psychologa oraz poradnia dietetyczna. Ośrodek dysponuje 160 miejscami. Na terenie sanatorium znajdują się stołówka, kawiarnia, biblioteka, sala gier oraz biuro turystyczne. Można przyjechać na turnus leczniczy, rehabilitacyjny, wczasy profilaktyczne, organizowane są zielone
szkoły i kolonie zdrowotne.

Okolica

Duża obwodnica bieszczadzka (około 147 km). Pętla, która powstała w latach 60. XX wieku, otwierając Bieszczady na masową turystykę. Trasa prowadzi przez następujące miejscowości: Lesko, Baligród, Cisna, Przysłup, Wetlina, Ustrzyki Górne, Smolnik, Lutowiska i Ustrzyki Dolne. Po drodze warto zobaczyć XVI-wieczny zamek Piotra Kmity w Lesku, legendarny Kamień Leski – pomnik przyrody we wsi Glinne oraz rezerwat przyrody Bobry w Uhercach. Do wstąpienia do Olszanicy zachęca parawanowa dzwonnica z dzwonem z 1630 roku, w Ustianowej zabytkowa cerkiew z 1792 roku, w Ustrzykach Dolnych Muzeum Przyrodnicze i cerkiew grekokatolicka, a w Czarnej drewniana cerkiew św. Dymitra Męczennika. Ustrzyki Górne to doskonała baza wypadowa do pieszych wycieczek górskich, nieco dalej za Berehami zaczyna się szlak na Połoninę Wetlińską. W Wetlinie warto odwiedzić kultową Bazę Ludzi z Mgły. Inna słynna bieszczadzka karczma to Siekierezada w Cisnej. Część obwodnicy pokrywa się z tzw. małą obwodnicą bieszczadzką.

d2mimvu

Zapora na Solinie

Plany budowy zapory w okolicach Soliny snuto już przed wojną, wtedy też wykonano pierwsze badania geologiczne. Jednak budowę rozpoczęto dopiero w 1960 roku. Autorem projektu był inżynier Feliks Niczke. Przy zaporze pracowały 2 tys. osób przez 8 lat.

Do budowy zużyto 820 tys. m³ betonu. Pojemność zbiornika to – 474 mln. m³, wysokości – 82 m, długości – 664 m. Pod wodą znalazły się m.in. wsie Solina, Teleśnica, Sanna, Chrewt i Podleszczyny.

Sanatorium Uzdrowiskowe Solinka
ul. Zdrojowa 16 38-610 Polańczyk Zdrój (13) 470 30 10 (13) 470 30 20 sanatorium@solinka.net2000.pl+'?' )www.solinka.net2000.pl

d2mimvu

Ośrodek Leczniczo-Wypoczynkowy Dedal
ul. Zdrojowa 23 38-610 Polańczyk Zdrój (13) 469 20 08-09 dedal@wskrz.com.pl+'?' ) www.dedal.ires.pl

Sanatorium Uzdrowiskowe Amer-Pol (Ela)
ul. Zdrojowa 27 38-610 Polańczyk Zdrój (13) 469 20 10, 469 20 17 (13) 469 23 24 amer-pol@sanatoria.com.pl+'?' ), info@amer-pol.com.pl+'?' ) www.amer-pol.com.pl

Sanatorium Uzdrowiskowe Plon
ul. Zdrojowa 32 38-610 Polańczyk Zdrój (13) 470 30 43,
470 30 40 info@sanatorium-plon.com+'?' )www.sanatorium-plon.com

d2mimvu

Łemkowska nekropolia

W 2000 roku, w wyniku suszy i remontu zapory, woda w zbiorniku opadła i odsłoniła prawdę o wydarzeniach sprzed pół wieku. W niewielkiej Zatoce Victoriniego ujrzano stare nagrobki i kapliczki, charakterystyczne dla kultury wołoskiej, będące pozostałością cmentarza z łemkowskiej wioski Sokole, której mieszkańcy zostali wysiedleni w ramach akcji Wisła.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: SPA i uzdrowiska
Autor: Ewa Standzoń-Gierak, Mirosław Osip-Pokrywka

d2mimvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mimvu