Trwa ładowanie...

Połczyn-Zdrój - dlaczego warto odwiedzić to uzdrowisko?

Połczyn-Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe w województwie zachodniopomorskim. Jego główną atrakcją jest Park Zdrojowy oraz domy uzdrowiskowe, w których leczy się między innymi choroby reumatyczne oraz ginekologiczne. Gdzie dokładnie znajduje się Połczyn-Zdrój? Jaka jest historia miasta? Jakie atrakcje oferuje to miasteczko i dlaczego warto je odwiedzić?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Połczyn-Zdrój - dlaczego warto odwiedzić to uzdrowisko?Połczyn-Zdrój - dlaczego warto odwiedzić to uzdrowisko?Źródło: East News
deo3sxx
deo3sxx

Połczyn-Zdrój - gdzie jest?

Połczyn-Zdrój to miasto położone w centralnej części województwa zachodniopomorskiego, w północno-zachodniej części Polski. Miasto leży na Pojezierzu Drawskim, nad rzeką Wogrą. Obszar, w którym znajduje się Połczyn-Zdrój pokryty jest wzgórzami morenowymi i nazywany jest Szwajcarią Połczyńską.

Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Połczyn-Zdrój, której prawie połowę powierzchni obejmuje Drawski Park Krajobrazowy.

Połczyn Zdrój Getty Images, nightman1965
Połczyn ZdrójŹródło: Getty Images, nightman1965

Połczyn-Zdrój - jaka jest historia miasta?

Pierwsze wzmianki o osadzie w okolicach Połczyna-Zdroju pojawiły się już w VI wieku. Wówczas na tych terenach obecna była osada wzniesiona na palach, natomiast w X wieku na terenach w okolicy Połczyna-Zdroju pojawił się gród strażniczy. W późniejszym czasie miasto przez wieki było znaczącym ośrodkiem handlowym. Przez Połczyn-Zdrój przechodził szlak, który łączył Kołobrzeg z Wielkopolską. Była to ważna trasa, którą transportowano znad morza bursztyn i sól oraz wożono nad Bałtyk skóry. W XVII wieku w mieście zostały odkryte złoża wód mineralnych, a Połczyn stał się ważnym miastem uzdrowiskowym. Miasto zyskało popularność w XIX wieku, kiedy to powstała większa część jego sanatoriów.

deo3sxx

Z miastem, a dokładniej źródłami szczawy żelazistej związana jest pewna legenda. Złoża zostały odkryte w 1688 roku. Legenda głosi, że wyjątkowe właściwości wód oraz borowiny odkrył Sukiennik, który chorował na reumatyzm. Podobno miał on umyć się w wodzie pochodzącej ze źródła wód mineralnych i włożyć chorą nogę w błoto, po czym już następnego dnia jego dolegliwości minęły.

Połczyn Zdrój - jakie są jego atrakcje?

Na terenie Połczyna-Zdrój znajdują się złoża leczniczych wód chlorkowo-sodowych oraz wód jodkowych, a także złoża borowiny, w związku z czym główną atrakcją miasteczka są obiekty uzdrowiskowe. Dodatkowo miasto położone jest na zalesionych i słabo zurbanizowanych terenach, na których panuje umiarkowany klimat, co sprzyja leczeniu i rekonwalescencji. W Połczynie-Zdroju prowadzone są terapie różnorodnych schorzeń, w tym:

·        chorób układu nerwowego,

deo3sxx

·        chorób ortopedycznych,

·        osteoporozy,

·        chorób reumatologicznych,

·        chorób ginekologicznych,

·        otyłości.

Na terenie miasta znajduje się 8 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które oferują około 50 różnych zabiegów leczniczych. Do najbardziej popularnych zabiegów leczniczych należą kąpiele solankowe, okłady borowinowe, masaże oraz inhalacje.

deo3sxx

Większość obiektów uzdrowiskowych zlokalizowana jest w Parku Zdrojowym, który wpisany jest do rejestru zabytków. W Parku znajdują się między innymi:

·        Alpinarium - ogród zbudowany na kamieniach i skałach, w którym oglądać można wysokogórską roślinność,

·        Ścieżka zdrowia – zestaw urządzeń służących do wykonywania zestawu ćwiczeń na świeżym powietrzu,

·        Ogród dendrologiczny - rośnie w nim wiele gatunków roślin i krzewów, w tym takie, które rzadko spotyka się gdzieś indziej,

deo3sxx

·        Pijalnia wody Joasia – obecnie jest nieczynna.

Oprócz tego, w Parku nie brakuje miejsc do spacerów i relaksu na świeżym powietrzu. Podczas spacerów warto zobaczyć fontanny oraz staw. Wiosną i latem można nacieszyć oczy kwiatowymi dywanami i pięknie ukształtowaną roślinnością.

Poza Parkiem Zdrojowym warto odwiedzić starówkę. Pierwsza zabudowa Starego Miasta w Połczynie Zdroju powstała w XIV wieku, a w późniejszym czasie przebudowywana była w XVIII i XIX wieku. Inne zabytki, które trzeba zobaczyć w mieście to między innymi:

deo3sxx

·        Połczyński pałac zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku,

·        Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP,

·        Młyn wodny zbudowany na początku XIX wieku,

·        Browar z XIX wieku.

Będąc w Połczynie-Zdroju warto po prostu przespacerować się po jego uliczkach i poczuć klimat miasteczka. W planie zwiedzania z pewnością powinna znaleźć się ulica Grunwaldzka, która obecnie jest głównym deptakiem w mieście. Poza tym, w okolicach Połczyna-Zdroju warto wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicznych lasach albo skorzystać z atrakcji, jaką są jazdy konne.

Ruszyły loty międzynarodowe z Polski. Byliśmy na lotnisku w Gdańsku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

deo3sxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deo3sxx