Trwa ładowanie...

Polka jako trzecia kobieta w historii na szczycie świata. Dziś mija 40 lat od tego wydarzenia

Minęło już prawie pół wieku, kiedy to ustalono jeden ze światowych rekordów. Dokładnie 40 lat temu Wanda Rutkiewicz zdobyła najwyższy szczyt świata. Była trzecią kobietą i pierwszą Europejką, która stanęła na szczycie K2. 16 października to dla nas ważna data.

Share
Polka jako trzecia kobieta w historii na szczycie świata. Dziś mija 40 lat od tego wydarzenia
Źródło: Twitter.com/culture.pl
d2672ks

Wanda Rutkiewicz to jedna z najsłynniejszych polskich alpinistek i himalaistek. Początkowo wspinała się w Tatrach, zarówno na klasycznych, jak i trudnych szlakach. Pokonała m.in. północną ścianę Małego Kieżmarskiego Szczytu, wariant "R" na Mnichu. Przetarła również kilka nowych szlaków. W połowie lat 60. zaczęła wspinać się w Alpach, później także w Andach, Himalajach i wielu innych górach.

Rutkiewicz jest jedną z najbardziej znanych Polek światowego Himalaizmu. Dokładnie 40 lat temu, czyli 16 października 1978 r. zdobyła szczyt Mount Everestu jako trzecia kobieta w historii i pierwsza Europejka. Ma na swoim koncie osiem z czternastu ośmiotysięczników. Polka zginęła w maju 1992 r. na stokach Kanczendzongi w Himalajach. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. W 1994 r. pośmiertnie odznaczono ją medalem im. Króla Alberta I, przyznawanym przez King Albert Memorial Foundation za wyjątkowe zasługi górskie.

d2672ks

Ukoronowaniem jej osiągnięć miało być wniesienie biało-czerwonej flagi na szczyt najwyższej góry ziemi. - Tak się składa, że ta rocznica wypada akurat w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił organizator Polish Everest Expedition 2018 Zbigniew Bąk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: W Himalaje na motorach

d2672ks

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2672ks
d2672ks