Trwa ładowanie...
ycipk-56z8hx

Polscy archeolodzy odkryli zaginione miasto. To twierdza sprzed ponad 2 tys. lat

Miasto zostało znalezione w okolicy współczesnej Szkodry w Albanii. Przypuszczalnie twierdza została zniszczona przez Rzymian na początku naszej ery. Ruiny były jak dotąd uznawane za naturalne ostańce skalne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruiny Bassani zostały znalezione w okolicy Szkodry (na zdjęciu) - miasta w północno-zachodniej Albanii, posiadającego wiele cennych zabytków
Ruiny Bassani zostały znalezione w okolicy Szkodry (na zdjęciu) - miasta w północno-zachodniej Albanii, posiadającego wiele cennych zabytków (Shutterstock.com)
ycipk-56z8hx

Znalezisko z północno-zachodniej Albanii to najprawdopodobniej Bassania - miasto opisywane przez Liwiusza, rzymskiego historyka żyjącego w latach 59-17 p.n.e.

– Wokół Szkodry w ostatnich latach zaczęliśmy poszukiwać osad i twierdz, które stanowiły jej zaplecze ekonomiczne i militarne. Dzięki zastosowaniu różnych metod, w tym nieinwazyjnych, zlokalizowaliśmy relikty olbrzymiego starożytnego miasta – przekazał prof. Piotr Dyczek, kierownik wykopalisk oraz dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

W maju br. archeolodzy odkopali m.in. bramę, której towarzyszyły dwa bastiony, otoczone przez potężne mury obronne, o szerokości ponad 3 m. Ściany wewnętrzne muru wykonano z profilowanych bloków kamiennych. Ten typ konstrukcji jest typowy dla hellenistycznych budowli fortyfikacyjnych. Jak twierdzi prof. Dyczek, takie datowanie potwierdzają również znalezione przy murach motety i fragmenty naczyń ceramicznych. Pochodzą one z okresu między* IV a I w. p. n. e. * Oznaczałoby to, że miasto istniało w czasach królestwa iliryjskiego, które upadło na przełomie er, tuż po inwazji rzymskiej.

ycipk-56z8hx

Okazało się, że Bassania była trzykrotnie większa niż antyczna Szkodra. Pas potężnych murów miasta obejmował obszar ok. 20 hektarów. Naukowców intrygował jednak fakt, że w żadnych innych zapiskach nie znaleziono informacji o zaginionym mieście, a podróżnicy przez setki lat ani razu o nim nie wspomnieli.

– Wyjaśnienie tego milczenia podróżników, którzy z niezwykłą drobiazgowością opisywali inne, nawet małe stanowiska i pojedyncze ruiny, jest dość zagadkowe. Mogło tak być, jeśli miasto przestało istnieć bardzo dawno temu tak, że jego nazwa uległa zapomnieniu – tłumaczy naukowiec.

Ruiny miasta nie wzbudzały dotychczas większego zainteresowania, ponieważ ze względu na swoją budowę geologiczną przypominały naturalne ostańce skalne. – Po wiekach działania erozji, resztki kamiennych konstrukcji przypominają bardziej naturalną strukturę geologiczną, wychodzącą na powierzchnię ziemi, niż wzniesione celowo przez człowieka budowle – wyjaśnia naukowiec.

Źródło: TVN24, PAP

ycipk-56z8hx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też:Niesamowite znalezisko we Włoszech

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-56z8hx

ycipk-56z8hx
ycipk-56z8hx