Polscy archeolodzy odkryli zaginione miasto. To twierdza sprzed ponad 2 tys. lat
Miasto zostało znalezione w okolicy współczesnej Szkodry w Albanii. Przypuszczalnie twierdza została zniszczona przez Rzymian na początku naszej ery. Ruiny były jak dotąd uznawane za naturalne ostańce skalne.
07.06.2018 | aktual.: 27.07.2020 09:26
Znalezisko z północno-zachodniej Albanii to najprawdopodobniej Bassania - miasto opisywane przez Liwiusza, rzymskiego historyka żyjącego w latach 59-17 p.n.e.
– Wokół Szkodry w ostatnich latach zaczęliśmy poszukiwać osad i twierdz, które stanowiły jej zaplecze ekonomiczne i militarne. Dzięki zastosowaniu różnych metod, w tym nieinwazyjnych, zlokalizowaliśmy relikty olbrzymiego starożytnego miasta – przekazał prof. Piotr Dyczek, kierownik wykopalisk oraz dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
W maju br. archeolodzy odkopali m.in. bramę, której towarzyszyły dwa bastiony, otoczone przez potężne mury obronne, o szerokości ponad 3 m. Ściany wewnętrzne muru wykonano z profilowanych bloków kamiennych. Ten typ konstrukcji jest typowy dla hellenistycznych budowli fortyfikacyjnych. Jak twierdzi prof. Dyczek, takie datowanie potwierdzają również znalezione przy murach motety i fragmenty naczyń ceramicznych. Pochodzą one z okresu między* IV a I w. p. n. e. * Oznaczałoby to, że miasto istniało w czasach królestwa iliryjskiego, które upadło na przełomie er, tuż po inwazji rzymskiej.
Okazało się, że Bassania była trzykrotnie większa niż antyczna Szkodra. Pas potężnych murów miasta obejmował obszar ok. 20 hektarów. Naukowców intrygował jednak fakt, że w żadnych innych zapiskach nie znaleziono informacji o zaginionym mieście, a podróżnicy przez setki lat ani razu o nim nie wspomnieli.
– Wyjaśnienie tego milczenia podróżników, którzy z niezwykłą drobiazgowością opisywali inne, nawet małe stanowiska i pojedyncze ruiny, jest dość zagadkowe. Mogło tak być, jeśli miasto przestało istnieć bardzo dawno temu tak, że jego nazwa uległa zapomnieniu – tłumaczy naukowiec.
Ruiny miasta nie wzbudzały dotychczas większego zainteresowania, ponieważ ze względu na swoją budowę geologiczną przypominały naturalne ostańce skalne. – Po wiekach działania erozji, resztki kamiennych konstrukcji przypominają bardziej naturalną strukturę geologiczną, wychodzącą na powierzchnię ziemi, niż wzniesione celowo przez człowieka budowle – wyjaśnia naukowiec.
Źródło: TVN24, PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl