Polska atrakcja uwielbiana przez reżyserów. Zachwyca nie tylko położeniem
Ojcowski Park Narodowy słynie z licznych formacji skalnych. Jego symbol stanowi między innymi tak zwana Maczuga Herkulesa, zbudowana z twardych wapieni skalistych. Nieopodal niej wznosi się okazały zamek Pieskowa Skała. Malownicze okolice przyciągają turystów i reżyserów filmów. Sprawdzamy, dlaczego warto tam pojechać.
11.12.2024 16:05
Zamek Pieskowa Skała oraz Maczuga Herkulesa znajdują się na terenie administracyjnym małopolskiej wsi Sułoszowa, około 40 km od Krakowa. To idealne miejsce na krótki przystanek zarówno dla miłośników historii, jak i przyrody.
Zwiedzanie zamku Pieskowa Skała
Najstarsze wzmianki o zamku w Pieskowej Skale pochodzą z 1315 r. Na terenie pobliskiej wsi Sułoszowa odnaleziono pozostałości fortyfikacji, które miały strzec drogi łączącej Kraków ze Śląskiem i wiodącej Doliną Prądnika.
Nowy zamek, wybudowany w obecnym miejscu, powstał za sprawą króla Kazimierza Wielkiego w I połowie XIV wieku. Wzniesiono go na cyplu skalnym. Składał się z dwóch części. Zamek górny (niezachowany do naszych czasów) mieścił się na skale z pewną basztą będącą świadkiem smutnej historii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bohaterką legendy była młoda i piękna Dorotka z rodu Toporczyków, która pokochała jednego z rycerzy. Jej ojciec wydał ją zaś za mąż za starego właściciela zamku. Rycerz przyjechał do twierdzy w przebraniu lutnisty i spotkał się z ukochaną. Wracający z polowania niechciany mąż nakrył żonę z kochankiem i za karę zamknął ją w baszcie zamkowej. Wierny pies kobiety z trudem wdrapywał się na wysoką skałę i przez szczelinę w murze przekazywał swojej pani jedzenie. Chcąc upamiętnić jego poświęcenie, ową skałę nazwano później Pieskową Skałą.
Na przestrzeni kolejnych wieków zamek zmieniał wielokrotnie właścicieli, którzy dokonywali wielu remontów, przebudów i zmian stylów architektonicznych.
Pieskowa Skała obecnie
Aktualnie zamek Pieskowa Skała jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Z zewnątrz warto zobaczyć między innymi: XVII-wieczne fortyfikacje bastionowe, budynek oficyny, zadbane ogrody parterowe, basztę gotycką z otworami strzelniczymi, loggię widokową, dziedziniec arkadowy przypominający ten wawelski, budynek bramy oraz skałę Dorotki stanowiącą najwyższą część wzgórza zamkowego.
Na uwagę zasługują również wnętrza, w których przygotowano wystawy stałe: "Kultura staropolska", "Europejskie style i mody w sztuce", "Historia Pieskowej Skały", "Angielskie wnętrza z kolekcją obrazów", a także wystawy czasowe. Ceny biletów są uzależnione od terminu wizyty oraz wybranych wystaw. Można je sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej zamku.
Okazały zamek wpada w oko nie tylko turystom. Piękny budynek i malownicze tereny Ojcowskiego Parku Narodowego upodobali sobie również twórcy różnych filmów i seriali. Zamek Pieskowa Skała uwieczniono między innymi w takich produkcjach jak: "Stawka większa niż życie", "Janosik", "Pierścień i róża", "Ogniem i mieczem", "Nie kłam kochanie" i wielu innych.
Maczuga Herkulesa jako jeden z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego
Nie można oczywiście pominąć Maczugi Herkulesa, do której prowadzi z zamku krótka ścieżka. Słynna maczuga skalna ma około 25 metrów wysokości. Powstała na skutek niszczycielskiej siły wiatru i mrozu. Jej nazwa pochodzi od kształtu skały przypominającej maczugę mitycznego herosa.
Wspinaczka na nią jest zakazana. Na jej szczycie znajduje się niewielki, żelazny krzyż. Z działającą na wyobraźnię skałą wiąże się wiele legend. Bohaterem jednej z nich jest Pan Twardowski, który rozkazał ponoć czartowi ustawienie skały wierzchołkiem do dołu. Diabeł wykonał zadanie, a mistrz musiał mu oddać swoją duszę…