Polska Jerozolima. Grób Pański, 12 ołtarzy i klimat jak w Ziemi Świętej

W naszym kraju są dwa miejsca, o których mówi się, że są polską Jerozolimą. To Grób Pański w Miechowie oraz Kalwaria Zebrzydowska. Zlokalizowane są w Małopolsce.

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | PECOLD

11.10.2023 | aktual.: 12.10.2023 11:27

W niepozornym Miechowie na południu Polski znajduje się najstarsza kopia Grobu Pańskiego w całej Europie. Z tego też powodu miasto bywa bardzo często nazywane polską Jerozolimą i jest licznie odwiedzane przez turystów, wiernych i pątników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Najstarsza na świecie replika Grobu Chrystusa wiernie oddaje oryginał, który znajduje się w Jerozolimie.

Grób Pański w Miechowie

Grób Pański w Miechowie powstał z inicjatywy Bożogrobców - Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Tradycyjny lokalny przekaz głosi, że jeden z jego członków, rycerz o imieniu Jaksa, przywiózł w 1163 r. ziemię zebraną z Golgoty w Jerozolimie. W miejscu, w którym rozsypana została ziemia, przez wieki powstawała replika jerozolimskiego grobu, a wraz z nią nowe w naszym kraju miejsce kultu religijnego.

Miejsce to z biegiem czasu stawało się coraz popularniejsze. Wszystko to za sprawą odcięcia w średniowieczu europejskich chrześcijan od prawdziwego Grobu Pańskiego przez muzułmanów. Pielgrzymi zamiast więc ryzykować życie podczas pielgrzymki do niedostępnej Jerozolimy, kierowali swoje kroki do Miechowa, który wkrótce stał się jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków kultu religijnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grób, który obecnie znajduje się w Miechowie, to kopia pochodząca z 1530 r. Musiał on zostać odbudowany po pożarze klasztoru w 1506 r.

Grób Pański cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem wiernych, którzy tłumnie przybywają do Miechowa, aby zobaczyć go na własne oczy oraz wziąć udział w prowadzonych liturgiach w Bazylice Grobu Bożego, która posiada aż 12 ołtarzy. Od 2004 r. w świątyni znajduje się także kopia Całunu Turyńskiego.

  • Grób Pański w Miechowie
  • Bazylika Grobu Pańskiego w Miechowie
[1/2] Grób Pański w Miechowie Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ALBINMARCINIAK

Wpisana na listę UNESCO Kalwaria Zebrzydowska

Drugim miejscem w Polsce, które również nazywane jest polską Jerozolimą jest Kalwaria Zebrzydowska. To także zlokalizowany w Małopolsce, ważny ośrodek kultu religijnego, który słynie przede wszystkim z górującego nad miejscowością sanktuarium oo. Bernardynów. Od 1999 r. obiekt ten znajduje się na prestiżowej Liście Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

Kalwaria Zebrzydowska jest malowniczo zlokalizowana na Pogórzu Makowskim. Co roku odwiedzają ją setki tysięcy pielgrzymów, którzy chcą wzbogacić swoje codzienne życie o nowe doznania związane z wiarą. W Kalwarii Zebrzydowskiej czeka na nich nie tylko ogromne sanktuarium, lecz także zespół kaplic i kościołów, których nie brakuje zarówno w samym mieście, jak i jego okolicach oraz manierystyczny Park Pielgrzymkowy. Kalwaria Zebrzydowska pozostaje przy tym dość spokojnym i zacisznym miejscem, w którym można oddawać się rozmyślaniom, kontemplacji i duchowym przeżyciom.

Kalwaria Zebrzydowska zawdzięcza swoje istnienie Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w XVII w. ufundował miejscowy klasztor i kalwarię. Od tego czasu miejsce to praktycznie się nie zmieniło. Skąd jednak wziął się zwyczaj jego nazwania polską Jerozolimą skoro w przeciwieństwie do Miechowa, próżno tu szukać Grobu Pańskiego? Kalwaria Zebrzydowska swoim klimatem wprost nawiązuje do Ziemi Świętej oraz tradycji pielgrzymkowych - jest co roku odwiedzana przez tłumy turystów, których przyciąga tu m. in. Cudowny Obraz Maryi Kalwaryjskiej, nabożeństwa dróżkowe, a także uroczystości organizowane w najważniejsze święta chrześcijańskie.

  • W Kalwarii Zebrzydowskiej nie brakuje wiernych i turystów
  • Dróżki, na których odbywają się nabożeństwa
  • Wnętrze bazyliki w Kalwarii Zebrzydowskiej
[1/3] W Kalwarii Zebrzydowskiej nie brakuje wiernych i turystówŹródło zdjęć: © Adobe Stock | jolanta wojcicka

Kalwaria Zebrzydowska to także miejsce, w którym przebywają liczni turyści. Miasto dysponuje bogatą i zróżnicowaną bazą noclegową, z którą można bliżej zapoznać się na stronie Nocowanie.pl, a także stanowi świetną bazę wypadową w Beskid Mały, do Lanckorony, a także do Wadowic – rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II.

Źródło artykułu:WP Turystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)