Trwa ładowanie...

Niezwykłe miejsce w Izraelu. Tutaj zawsze są tłumy

Jest takie miejsce na świecie, które dla chrześcijan ma szczególne znaczenie. Wycieczki do Izraela nie wyobrażają sobie bez wizyty w Jerozolimie, a tym bardziej do Bazyliki Grobu Pańskiego. Przez to miejsce codziennie przelewają się tłumy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Tak wygląda kolejka do Grobu JezusaTak wygląda kolejka do Grobu JezusaŹródło: WP, fot: Ilona Raczyńska
d3flf5u
d3flf5u

Gdzie znajduje się grób Jezusa? To pytanie zadaje sobie wielu chrześcijan przed wyjazdem do Jerozolimy. Krzątając się po wąskich uliczkach starego miasta nie sposób w końcu nie trafić do Bazyliki Grobu Pańskiego. To symboliczne miejsce ukrzyżowania Jezusa, znane jako Golgota. Symboliczne dlatego, że nigdy nie odnaleziono zapisków co do dokładnej lokalizacji ukrzyżowania Jezusa. Do dziś historycy toczą spory o to, gdzie w rzeczywistości się znajdowała - czy na terenie dzisiejszej bazyliki czy może na którymś ze wzgórz pod Jerozolimą. Codziennie do bazyliki przychodzą tysiące pielgrzymów i turystów z całego świata. Także z Polski.

By dojść do tego wyjątkowego miejsca, można po kolei pokonywać stacje Drogi Krzyżowej. Ostatnich pięć znajduje się właśnie we wnętrzu tego kościoła.

W Bazylice Grobu Pańskiego mają siedziby przedstawicielstwa trzech nurtów chrześcijaństwa - Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Kościół łaciński - katolicki i Apostolski Kościół Ormiański. Wejście do Bazyliki Grobu Pańskiego otwierane jest codziennie rano w obecności przedstawicieli tych trzech nurtów. Co ciekawe, klucze do niej są w rękach dwóch rodzin muzułmańskich. Do środka wstęp ma każdy - niezależnie od wyznania i przekonań. Nie ma biletów ani limitu.

Golgota

Ci, którzy podczas wizyty w Jerozolimie szukają Golgoty (inaczej Kalwarii), czyli miejsca ukrzyżowania Jezusa, znajdą ją właśnie w tym miejscu. Ale nie jest to typowa góra, jaką można sobie wyobrażać. Zaraz po prawej stronie za wejściem do bazyliki znajdują się schody, które prowadzą na symboliczną Kalwarię.

Źródło: Ilona Raczyńska, WP
W tym miejscu można dotknąć miejsca, gdzie stał krzyż

Kaplica na tej kondygnacji podzielona jest na dwie części - katolicką kaplicę Przybicia do Krzyża oraz prawosławną kaplicę Śmierci na Krzyżu. Pod marmurowym ołtarzem znajduje się otwór, który ukazuje miejsce zatknięcia krzyża - by go dotknąć, należy stanąć w kolejce. Skała Golgoty jest widoczna także poprzez przeszklenia po obu stronach ołtarza.

d3flf5u

Kamień Namaszczenia

Wyjście po schodach w dół prowadzi do Kamienia Namaszczenia, czyli XIII stacji Drogi Krzyżowej. Do tego miejsca można także podejść od razu po wejściu do bazyliki, gdyż znajduje się na wprost drzwi.

Źródło: Ilona Raczyńska, WP
Kamień Namaszczenia

Tutaj gromadzi się wielu modlących, ale także osób robiących zdjęcia swoich dłoni, którymi dotykają kamienia. W to miejsce przynosi się zakupione w Jerozolimie różańce i pociera o Kamień Namaszczenia. To bardzo popularna pamiątka.

Grobowiec Święty

Największy tłum ustawia się jednak do niewielkiej kaplicy, w której znajduje się Grobowiec Święty. Nie sposób go ominąć, bo kolejka ciągnie się już od wejścia, a następnie dookoła kopuły. W zwykły dzień, poza sezonem, stoi się dwie do trzech godzin. W sezonie czy w święta oczekiwanie bywa znacznie dłuższe.

d3flf5u

W jednym z pomieszczeń znajduje się grób Jezusa, a w drugim Kamień Anioła, czyli fragment, który go zapieczętował. Dla osób wierzących możliwość pomodlenia się w tym miejscu to ogromne przeżycie.

Źródło: Ilona Raczyńska, WP
Kolejka do Grobu Pańskiego

Zasady w bazylice

W Bazylice Grobu Pańskiego znajduje się w sumie kilka kaplic i innych ważnych miejsc dla chrześcijan różnych odłamów. Warto to miejsce zwiedzić z przewodnikiem, który nie pominie żadnego ważnego szczegółu.

Wejście do Bazyliki Grobu Pańskiego WP
Wejście do Bazyliki Grobu PańskiegoŹródło: WP, fot: Ilona Raczyńska

Należy jednak pamiętać, by do bazyliki wchodzić w skromnym stroju. Kobiety powinny pamiętać o ubraniu bez dekoltu, z zasłoniętymi łokciami i kolanami. Nie przypilnowała tego ostatnio aktorka Katarzyna Cichopek, która pochwaliła się zdjęciami z modlitwy przy Grobie Jezusa w sukience przed kolano. Co natychmiast wytknęli jej internauci. Warto dodać, że krótkie spodenki u mężczyzn w tym miejscu także nie są mile widziane.

d3flf5u
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Biblijna rzeka Jordan wysycha. Tak źle nie było od dekad

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3flf5u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3flf5u