MiastaPolska jesienią - te miejsca warto odwiedzić właśnie teraz

Polska jesienią - te miejsca warto odwiedzić właśnie teraz

Polska złota jesień to idealny moment na poznawanie naszego kraju. Nie jest jeszcze bardzo zimno, a przyroda zasypuje nas feerią barw. Warto więc choć na kilka dni wyrwać się z codzienności i odkryć miejsca malownicze lub tajemnicze. Mamy dla was zestawienie miejsc w Polsce, gdzie jesienią jest wyjątkowo urokliwie.

Polska jesienią - te miejsca warto odwiedzić właśnie teraz

1 / 7

Bieszczady - tam, gdzie widać gwiazdy

Obraz

Polska złota jesień to idealny moment na poznawanie naszego kraju. Nie jest jeszcze bardzo zimno, a przyroda zasypuje nas feerią barw. Warto więc choć na kilka dni wyrwać się z codzienności i odkryć miejsca malownicze lub tajemnicze. Mamy dla was zestawienie miejsc w Polsce, gdzie jesienią jest wyjątkowo urokliwie.

Bieszczady to jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce. Do punktów obowiązkowych podczas wędrówek należą Połoniny Caryńska i Wetlińska, Tarnica czy Zalew Soliński. Region ten to również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem cywilizacji. Styk granic Polski, Słowacji i Ukrainy to jeden z najciemniejszych nocą zakątków Europy. Dlatego też szczególnie warto wybrać się do Parku Gwiezdnego Nieba.

2 / 7

Podlasie - dzikość na wyciągnięcie ręki

Obraz
© Paweł Świątkiewicz www.odkryjpodlaskie.pl

Podlasie to region Polski, w którym znajdują się wielkie kompleksy leśne, cztery parki narodowe, trzy parki krajobrazowe, czyste rzeki i jeziora oraz dzikie, nieodkryte zakątki, o których istnieniu wie niewielu. To również mozaika kulturowa i narodowościowa: od wieków żyją obok siebie Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Jesień to idealna pora na niepowtarzalną podróż po najbardziej fascynujących zakątkach Polski wschodniej.

3 / 7

Zapomniany Dolny Śląsk

Obraz
© Hannibal Smoke

Jesień nastraja do poznawania tajemnic.Dolny Śląsk kryje ich wiele. W całym regionie są dziesiątki zapomnianych zamków i pałaców. Warto odkryć historie choć kilku z nich. Do was należy wybór czy będzie to pałac-szpital w Mokrzeszowie, Sokołowsko (śląskie Davos), pałac w Gorzanowie, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim czy może kopalnia Julia w Wałbrzychu. Przy odrobinie szczęścia możecie dotrzeć do miejsc, po których od lat nie stąpali ludzie. Magiczny Dolny Śląsk zaskakuje na każdym kroku.

4 / 7

Słowiński Park Narodowy

Obraz
© Doin Oakenhelm - Fotolia.com

Jeśli Pomorze to koniecznie Słowiński Park Narodowy. Utworzony w 1967 roku, chroni on niezwykły i unikatowy w Europie odcinek brzegu morskiego, fascynujący intensywnością procesów rzeźbotwórczych i egzotyką krajobrazu z wysokimi, ruchomymi wydmami. To jedyne miejsce w Europie, w którym obok siebie występują wydmy, jeziora, torfowiska i lasy. Krajobraz zmienia się nieustannie, a jesienią dodatkowo nabiera kolorów. Wiatr przesuwa ogromne wydmy paraboliczne z prędkością do 10 m na rok, a w niektóre lata nawet do 15 m. Niezwykłe wrażenie robią kikuty martwych drzew wystające spod gór białego piasku - krajobraz uderzająco podobny do afrykańskiej Namibii.

5 / 7

Tatry - szlakiem schronisk

Obraz
© kilerus - Fotolia.com

Jesień to idealna pora, aby poznać Tatry. Natomiast schroniska górskie to prawdziwe wrota do odkrycia tajemnic zaklętych w odległych górskich zakątkach. I choć wielkomiejscy turyści częstokroć obawiają się ich ze względu na konieczność porzucenia na kilka dni wygody, to z pewnością warto podjąć wyzwanie.

6 / 7

Pieniny - przełomy Dunajca

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Pieniny to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce, a jesienne barwy czynią je jeszcze bardziej magicznym miejscem. Przełomy Dunajca dzielą te wapienne góry na 3 części: Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe oraz Małe Pieniny. Pasmo rozciąga się na długości 35 km i 6 km szerokości. Teren ten pełen jest atrakcji, które zaspokoją najróżniejsze gusta. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy przyrody, ale także fani historii i poszukiwacze skarbów.

7 / 7

Łódź - tętniące życiem serce Polski

Obraz
© Michał Domański/All Inclusive

Dla wszystkich, którzy jednak wolą miasto, polecamy wycieczkę do centralnej Polski. Województwo łódzkie jest pełne interesujących miast i miasteczek, atrakcyjnych tras, malowniczych szlaków rowerowych, konnych i biegowych czy uroczych akwenów śródlądowych. Wszystkich lubiących wodne szaleństwa zapraszają Termy Uniejów. Natomiast w samej Łodzi znajdziemy m.in. najwspanialsze w naszym kraju zabytki kultury żydowskiej, unikatowe centrum komiksu i Muzeum Kinematografii, modną Manufakturę oraz słynną ulicę Piotrkowską. Mało kto wie, że miasto może się też pochwalić najdłuższym w Europie Łódzkim Szlakiem Konnym. Turyści mogą też podążać śladami wielkich polskich artystów, pięknych zamków i pałaców, cennych obiektów architektury drewnianej, dziedzictwa przemysłowego czy sztuki militarnej.

Komentarze (0)