MiastaPolska na weekend - Suwalszczyzna

Polska na weekend - Suwalszczyzna

Polska na weekend - Suwalszczyzna
Źródło zdjęć: © © CCat82 - Fotolia.com

Internetowe Targi Turystyczne już po raz kolejny ogłosiły Turystyczne Odkrycia Roku. W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Suwalszczyzna. Nieskażona masową turystyką jest dziś prawdziwą perłą na turystycznej mapie Polski. Co warto tu zobaczyć? Jakich atrakcji nie można pominąć? Które miejsca trzeba odwiedzić? Sprawdź!

Internetowe Targi Turystyczne już po raz kolejny ogłosiły Turystyczne Odkrycia Roku. Wśród wcześniejszych odkryć znalazły się m.in. Żywy Skansen - Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach, miejscowości Gniewino i Wejherowo, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie czy Muzeum Mydła i Historii Brudu. W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Suwalszczyzna. Ten nieskażony jeszcze masową turystyką region jest dziś prawdziwą perłą na turystycznej mapie Polski. Co warto tu zobaczyć? Jakich atrakcji nie można pominąć? Które miejsca trzeba odwiedzić? Sprawdź!

pw/if

1 / 9

Suwalszczyzna hitem 2014 roku

Obraz
© basniowasuwalszczyzna.pl

Suwalszczyzna to przede wszystkim walory naturalne Suwalskiego Parku Krajobrazowego czy Wigierskiego Parku Narodowego. Baśniowe krajobrazy zachęcają do ich odkrywania, a tajemnicze jeziora, rzeki i wzgórza Jaćwingów (dawnych mieszkańców tych ziem) do korzystania z bogatej oferty turystyki aktywnej. Spływy kajakowe Czarną Hańczą, Rospudą, Kanałem Augustowskim czy kilkanaście tematycznych tras rowerowych - to tylko niektóre z propozycji aktywnego spotkania z dziewiczą naturą Suwalszczyzny - krainy jak baśń.

2 / 9

Wiosk Bajek - hit Suwlaszczyzny

Obraz
© Renata Zakrzewska

W 2014 roku turystycznym hitem Suwalszczyzny będą Wioski Bajek, jako główne przystanki na Baśniowym Szlaku. Każdej z siedmiu wiosek przewodzi inny temat i inny patron, a we wszystkich tych niezwykłych miejscach dzieci, młodzież i całe rodziny poprzez zabawę, warsztaty i animacje odkryją niezwykłe piękno tutejszej przyrody, bogactwo historii pogranicza, legend i tradycji Suwalszczyzny. * Pierwsza z nich - *Wioska Wesołych Wędrowców - już zaprasza gości do jej odwiedzenia. Zainspirowana została postacią Janka Wędrowniczka - bohatera utworu Mari Konopnickiej "O Janku Wędrowniczku". Tutaj wspólnie z krasnoludkiem Podziomkiem odkryjecie etapy książkowej wędrówki Janka, poznając jednocześnie zwyczaje i zagadki z życia wsi, sztukę wytwarzania mąki i łowienia ryb oraz sporo tajemnic meteorologii, w tym największy tradycyjny termometr (265 cm), zgłoszony do Księgi Rekordów Guinessa.

3 / 9

Mosty w Stańczykach - hit Suwlaszczyzny

Obraz
© © rstruzik.com - Fotolia.com

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki na Suwalszczyźnie są wiadukty w Stańczykach. Tę niezwykłą konstrukcję wzniesiono na początku XX wieku. Most południowy ukończono w 1918 roku, a północny rok później. Rozciągają się na długości 180 metrów, mają równo po 5 przęseł oraz wznoszą się na wysokość 36,5 metra, co czyni je jednymi z najwyższych wiaduktów w Polsce. Nazywane są "Akweduktami Puszczy Romnickiej", ze względu na uderzające podobieństwo do francuskiego Pont du Gard. Mosty posłużyły jako sceneria w słynnym filmie "Ryś" w reżyserii Stanisław Tyma.

4 / 9

Wigierski Park Narodowy - hit Suwlaszczyzny

Obraz
© Fot. Hubert Stojanowski www.suwalszczyzna.net

Prawdziwą chlubą jednego z najczystszych regionów Polski jest Wigierski Park Narodowy, który powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na jego terenie znajduje się 40 jezior, w tym największe - Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Największą popularnością wśród turystów cieszy się tu ścieżka edukacyjna Suchary, Muzeum Wigier czy Wigierska Kolejka Wąskotorowa.

5 / 9

Wigry - hit Suwlaszczyzny

Obraz
© © fototukan - Fotolia.com

Koniecznie trzeba także zobaczyć niewielką, ale niezwykle malowniczo położoną wioskę Wigry, w której wypoczywał Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Zobaczymy tu najpiękniejszy i najcenniejszy zabytek Suwalszczyzny - Klasztor Kamedułów. Początkowo był to dwór królów polskich i wielkich książąt litewskich, którzy upodobali sobie te okolice jako myśliwską bazę wypadową. Później został przekazany zakonowi kamedułów. Tuż u jego stóp znajduje się przystań, z której można wyruszyć w rejs na wyspę Kamień.

6 / 9

Jezioro Hańcza - hit Suwlaszczyzny

Obraz
© Fot. Hubert Stojanowski www.suwalszczyzna.net

W okolicy Suwałk znajduje się Hańcza - najgłębsze jezioro, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowej. Wody akwenu są bardzo czyste, a widoczność zazwyczaj wynosi od 3 do 6 metrów. Jest bardzo lubiane przez płetwonurków, ze względu na swoją specyfikę - nagłe spady i ostre zbocza. To idealne miejsce na wiosenną wyprawę.

7 / 9

Pałac Paca - hit Suwlaszczyzny

Obraz
© © Olga Jeżak - Fotolia.com

Podczas podróży warto także zobaczyć ruiny pałacu Paca *w *Dowspudzie. Wybudował go w latach 1820-1827 bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich, hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z zabudowań pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek po wartowni. Jednak obiekt jest na tyle ładny, że naprawdę warto go zobaczyć.

8 / 9

Góra Cisowa - hit Suwlaszczyzny

Obraz
© Fot. Hubert Stojanowski www.suwalszczyzna.net

Zwiedzając Suwalszczyznę warto także zobaczyć legendarną Górę Cisową, która jest symbolem regionu i często określana jest mianem "Suwalskiej Fudżijamy", gdyż swoim kształtem przypomina wulkaniczny stożek. Położona na terenie *Suwalskiego Parku Krajobrazowego *wznosi się na wysokość 256 m n.p.m. Stanowi wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać niepowtarzalny krajobraz na dolinę Szeszupy.

9 / 9

Augustów - hit Suwalszczyzny

Obraz
© © Olga Jeżak - Fotolia.com

Nie można opuścić Suwalszczyzny bez odwiedzenia najstarszego miasta regionu - Augustowa, która swój malowniczy krajobraz zawdzięcza Puszczy Augustowskiej i okalającym je jeziorom. Dzięki swojemu położeniu nazywane jest "Wenecją Północy". Już na początku XX wieku Augustów był najpopularniejszym miejscem wypoczynku polskiej elity politycznej, dziś to raj dla amatorów sportów wodnych i leniwego wypoczynku na łonie natury. Koniecznie trzeba się wybrać w rejs po Kanale Augustowskim, będącym unikatowym zabytkiem sprzed prawie 200 lat.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)