Trwa ładowanie...

Polska Toskania. Magiczne miejsce obok Krakowa zachwyca turystów

Nie od dziś wiadomo, że Polska obfituje w niebanalne miejsca i wyjątkowe klimaty. Jak się okazuje, znajdziemy tutaj także kawałek Italii. Polska Toskania, czyli kraina znajdująca się zaledwie 60 km od Krakowa, niejednego turystę może przyprawić o zawrót głowy.

Ponidzie, czyli Polska Toskania oferuje turystom niezwykłe widokiPonidzie, czyli Polska Toskania oferuje turystom niezwykłe widokiŹródło: Adobe Stock, fot: Leszek Szelest
d399eqf
d399eqf

Polska Toskania koło Krakowa

O urokach polskich krajobrazów często rozpisują się zagraniczne gazety. Ostatnio o wsi Sułoszowa w Małopolsce pisał "Daily Mail", nazywając ją "małą Toskanią". Jak się jednak okazuje, w niedalekiej odległości od wioski kryje się jeszcze dużo więcej niezwykłej przyrody, która do złudzenia przypomina włoski krajobraz.

Polska Toskania to Ponidzie, kraina położona ok 60 km od Krakowa. Ten niezwykły kawałek kraju zlokalizowany jest niemal w całości w Niecce Nidziańskiej, a największymi miejscowościami są Busko-Zdrój, Jędrzejów, Pińczów i Nowy Korczyn.

Rozciągające się dokoła kolorowe pola uprawne, położone na niewielkich wzniesieniach, uzupełnia niezwykły mikroklimat, który od lat przyciąga kuracjuszy.

d399eqf

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedziemy na wakacje. Przygoda w Egipcie

Ponidzie - co zobaczyć?

Ponidzie nazwano Polską Toskanią głównie z uwagi na rzeźbę terenu, do złudzenia przypominającą włoski region. Znajdziesz tutaj ciągnące się kilometrami pagórki, przeplatane polami uprawnymi i naturalną roślinnością.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Ponidziu jest Grodzisko w Stradowie. Jego powstanie datuje się na VIII wiek i związane jest z dawnym państwem Wiślan. Gród otoczony był niegdyś fosą, a jej pozostałości nadal są tutaj widoczne.

d399eqf

Warty zobaczenia jest także zamek w Chęcinach, zbudowany w XIV wieku. To świetnie zachowane ruiny, dostępne dla turystów.

Niezwykłe krajobrazy Ponidzia do złudzenia przypominają Toskanię Adobe Stock
Niezwykłe krajobrazy Ponidzia do złudzenia przypominają ToskanięŹródło: Adobe Stock, fot: Artur Bociarski

Jedną z największych atrakcji krajobrazowych jest oczywiście rzeka Nida, gdzie organizowane są spływy kajakowe. Będąc na Ponidziu nie sposób także nie odwiedzić uzdrowiska w Busku Zdroju.

Jak dojechać na Ponidzie?

Żeby dostać się do tej magicznej krainy, warto najpierw sprawdzić na mapie punkty, które chcemy zwiedzić. Ponidzie to rejon ciągnący się od Nowego Korczyna, aż po Chęciny.

d399eqf

Z północy Polski najlepiej kierować się na Kielce, a później na Jędrzejów, gdzie zjeżdżając w lokalne drogi można już delektować się urokami rejonu. Z Krakowa natomiast można kierować się na Nowy Kroczyn, albo Busko, do którego jeździ z miasta wiele autobusów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d399eqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d399eqf