Trwa ładowanie...

Polską tradycję pozna cały świat. Bartnictwo na liście UNESCO

Starodawna polska tradycja po latach zapomnienia w końcu ujrzy światło dzienne. Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawiła się informacja o tym, że bartnictwo znajdzie się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. "Mamy to!" - czytamy w udostępnionym poście.

Pszczoły, zdjęcie ilustracyjne Pszczoły, zdjęcie ilustracyjne Źródło: Pixabay
d2m1qv5
d2m1qv5

Bartnictwo jest dawną formą pszczelarstwa leśnego, która polega na chowie pszczół w specjalnie wydrążonych dziuplach drzew, tzw. barciach. Praktyka ta niestety zanikła po II Wojnie Światowej i została zastąpiona znanym nam sposobem pozyskiwania miodu, czyli poprzez ule i pasieki. Dzięki wpisaniu bartnictwa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO o naszej pradawnej tradycji może się dowiedzieć cały świat.

Bartnictwo na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

"Wystarczyła garstka zapaleńców z Polski i Białorusi, żeby bartnictwo trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brawo dla Bractwa Bartne / Fratrum Mellicidarum i prof. Krzysztofa Hejke. Cały proces zaczął się od współpracy bartników z obu krajów, z pasją wskrzeszających to starodawne rzemiosło, które jest naszym wspólnym dziedzictwem" - czytamy na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

Bartnictwo jest dziś świadectwem odpowiedzialnego korzystania z przyrody, dbania o środowisko naturalne oraz kultywowaniem tradycji. Dzięki działaniom bartników leśne pszczoły mają w polskich lasach więcej miejsc, w których mogą bezpiecznie bytować.

Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2m1qv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m1qv5