Trwa ładowanie...

Polską tradycję pozna cały świat. Bartnictwo na liście UNESCO

Starodawna polska tradycja po latach zapomnienia w końcu ujrzy światło dzienne. Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawiła się informacja o tym, że bartnictwo znajdzie się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. "Mamy to!" - czytamy w udostępnionym poście.

Pszczoły, zdjęcie ilustracyjne Pszczoły, zdjęcie ilustracyjne Źródło: Pixabay
d1hhv09
d1hhv09

Bartnictwo jest dawną formą pszczelarstwa leśnego, która polega na chowie pszczół w specjalnie wydrążonych dziuplach drzew, tzw. barciach. Praktyka ta niestety zanikła po II Wojnie Światowej i została zastąpiona znanym nam sposobem pozyskiwania miodu, czyli poprzez ule i pasieki. Dzięki wpisaniu bartnictwa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO o naszej pradawnej tradycji może się dowiedzieć cały świat.

Bartnictwo na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

"Wystarczyła garstka zapaleńców z Polski i Białorusi, żeby bartnictwo trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brawo dla Bractwa Bartne / Fratrum Mellicidarum i prof. Krzysztofa Hejke. Cały proces zaczął się od współpracy bartników z obu krajów, z pasją wskrzeszających to starodawne rzemiosło, które jest naszym wspólnym dziedzictwem" - czytamy na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

Bartnictwo jest dziś świadectwem odpowiedzialnego korzystania z przyrody, dbania o środowisko naturalne oraz kultywowaniem tradycji. Dzięki działaniom bartników leśne pszczoły mają w polskich lasach więcej miejsc, w których mogą bezpiecznie bytować.

Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hhv09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj