Trwa ładowanie...

Polski kurort z jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Zmieni się nie do poznania

Przed sezonem letnim Rewa, jedno z najpiękniejszych miejsc na polskim Wybrzeżu, zmieni się nie do poznania. Kurort, który przyciąga piaszczystym cyplem, wyjątkowym w światowej skali, i świetnymi warunkami do windsurfingu, będzie mógł się pochwalić zupełnie nową plażą. W planach jest też poszerzenie obecnej.

Rewa z lotu ptakaRewa z lotu ptakaŹródło: Adobe Stock, fot: Mariusz Prusaczyk
d4kf9pu
d4kf9pu

Plaża w Rewie - od Cypla Redłowskiego do mola - zostanie w tym roku poszerzona. Efekty będzie można zobaczyć jeszcze przed wakacjami. Co ciekawe, w planach jest też budowa nowej plaży od molo w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka.

Rewa - zmiany w znanym kurorcie

"Jeszcze przed wakacjami, istniejąca plaża w Rewie zostanie poszerzona w ramach prac, prowadzonych na torze podejściowym do gdyńskiego portu. Powstanie także zupełnie nowa plaża, w miejscu, gdzie dotychczas jej nie było" - czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Morskiego w Gdyni.

Rzeczniczka Magdalena Kierzkowska zaznaczyła w nim, że prace przygotowawcze na odcinku od Cypla Rewskiego do mola rozpoczną się w drugiej połowie maja br. Natomiast refulacja, czyli poszerzenie plaży, nastąpi od 1 do 15 czerwca br.

d4kf9pu

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedziemy na wakacje. Przygoda w Egipcie

Urzędniczka podała, że po poszerzeniu plaża będzie miała szerokość od 45 do 50 metrów. Piasek potrzebny do poszerzenia plaży będzie pochodził z dna Bałtyku.

"Podczas refulacji, z końcówki rurociągu lądowego wysypuje się mieszanina wodno-piaskowa, po czym woda spływa z powrotem do morza, natomiast piasek będzie odkładał się na plaży" - mówiła.

Rewa z lotu ptaka Adobe Stock
Rewa z lotu ptakaŹródło: Adobe Stock

Oznajmiła, że nad ułożonym na plaży rurociągiem zamontowane zostaną trzy przejścia (co ok. 200 metrów), tak aby umożliwić bezpieczne przedostanie się plażowiczów na drugą stronę rurociągu do morza.

d4kf9pu

Rewa - powstanie nowa plaża

Po zakończeniu prac na tym odcinku rozpocznie się refulacja od molo w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka. Na tym odcinku nie ma plaży.

"W połowie lipca cały odcinek plaży od cypla Rewskiego w kierunku Rezerwatu Beka powinien być zakończony" - stwierdziła urzędniczka.

Refulację wykonuje się w celu powiększenia plaży dzięki czemu m.in. zwiększa się ochronę brzegu. Szeroka i wyższa plaża oddala miejsce rozbijania się fal morskich o brzeg, co przyczynia się do ochrony zabudowań czy infrastruktury, zwiększa się walory turystyczne plaży poprzez jej poszerzenie i podwyższenie.

d4kf9pu

Poprzez refulację w miejscowości Rewa specjaliści chcą zwiększyć ochronę przeciwpowodziową poprzez podniesienie plaży do rzędnej powyżej 2 metrów na odcinku od molo w głąb Zatoki Puckiej.

Prace refulacyjne w Rewie, podobnie jak ma to miejsce na plażach w Babich Dołach i Mechelinkach (refulacja rozpoczęła się w połowie stycznia br.) prowadzone będą w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4kf9pu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kf9pu