Polskie rekordy - te miejsca nie mają sobie równych!
Prezentujemy obiekty i miejsca, które są dumą dla swoich województw. Oto 8 największych, najdłuższych i najwyższych miejsc w kraju, które zdecydowanie warto zobaczyć.
Prezentujemy obiekty i miejsca, które są dumą dla swoich województw. Oto 8 największych, najdłuższych i najwyższych miejsc w kraju, które zdecydowanie warto zobaczyć.
Falowce to budynki mieszkalne, których długa bryła przypomina falę, a do mieszkań wchodzi się z tak zwanych "galerii". Powstały w Gdańsku na przełomie lat 60. i 70., jako rozwiązanie przejściowe z powodu braku mieszkań. Osiem falowców służy jednak cały czas mieszkańcom miasta: jeden znajduje się w dzielnicy Nowy Port, a siedem na Przymorzu. To właśnie na ulicy Obrońców Wybrzeża "wije się" najdłuższy blok w Polsce - ma 11 kondygnacji i aż 860 metrów długości! W rekordowym budynku mieszka około 6 tysięcy osób.
ik/udm
Najwyższy budynek mieszkalny - Sky Tower, Wrocław
Kompleks Sky Tower we Wrocławiu *to obecnie *najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Jego wysokość całkowita wynosi 212 m. Składa się z trzech części - czterokondygnacyjnej galerii handlowej, 50-piętrowej wieży ze 184 apartamentami, powierzchnią biurową i punktem widokowym oraz 19-piętrowego "żagla" z 52 apartamentami i biurami. Na przedostatnim piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy.
Największy kościół i dzwon w Polsce - Bazylika w Licheniu
Monumentalna Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu *została oddana do użytku w 2004 roku. Wygląd kościoła wywołuje kontrowersje, zwłaszcza w środowiskach architektów. Nie da się jednak zaprzeczyć, że budowla ma na swoim koncie mnóstwo rekordów. Jest to obecnie *największy kościół w Polsce, a jego wieża jest najwyższą w kraju (ma 141,5 metra wysokości). To tu znajduje się także dzwon Maryja Bogurodzica - największy w Polsce i jeden z największych w Europie.
Najdłuższa nazwa miejscowości - Szymankowszczyzna
Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce to Sobienie Kiełczewskie Pierwsze i Przedmieście Szczebrzeszyńskie. Obie liczą po 30 znaków, jednak składają się z więcej niż jednego wyrazu. Najdłuższa pojedyncza nazwa to Siemieniakowszczyzna. Liczy aż 20 znaków, za to odnosi się do przysiółka, a nie odrębnej miejscowości. Najdłuższe w Polsce nazwy miejscowości będące jednym wyrazem to: Szymankowszczyzna, Wierzchosławiczki i Jazgarzewszczyzna. Wszystkie liczą po 17 znaków.
Najkrótsza nazwa miejscowości - Oś
Miejscowość o najkrótszej nazwie znajdziemy natomiast w województwie opolskim, w gminie Laskowice Wielkie. Wieś Oś położona jest na Równinie Opolskiej, na skraju Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zamieszkuje ją kilkadziesiąt osób.
Największy stadion w Polsce - Stadion Narodowy w Warszawie
*Stadion Narodowy *powstał z myślą o Euro 2012, a jego oficjalne otwarcie odbyło się w styczniu 2012 roku. Jest to *największy tego typu obiekt w Polsce *pod względem pojemności. Podczas imprez sportowych może tu kibicować 58500 osób, a na koncertach bawić się 72900. Stadion Narodowy jest otwarty dla zwiedzających 7 dni w tygodniu. Turyści mają do wyboru kilka tras tematycznych m.in. Kibica, Piłkarza czy Ekskluzywną.
Najdłuższy wiadukt kolejowy - Bolesławiec
Bolesławiec, miasto w województwie dolnośląskim, może pochwalić się najdłuższym wiaduktem kolejowym w kraju. Kamienny obiekt powstał w XIX wieku, żeby umożliwić przeprawę przez rzekę Bóbr. Ma 490 metrów długości, 35 przęseł i należy do najdłuższych tego typu obiektów w całej Europie. Od 2006 roku jest oświetlony.
Najdłuższy most - Most Solidarności w Płocku
Wantowy most nad Wisłą *powstawał w latach 2002-2006 i jest jedną z najważniejszych inwestycji *Płocka ostatniej dekady. Czteropasmowa konstrukcja ma 1200 metrów długości i jest obecnie najdłuższym mostem w Polsce, z rekordowym, także na skalę europejską, przęsłem żeglownym o długości 375 metrów.
ik/udm